BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Romló globális hitelképesség

Az Egyesült Államok gyengülő konjunktúrája negatívan hat a globális hitelképességre -- derül ki az Institutional Investor című bankármagazin friss országrangsorából. A hatás elvileg erősebb az amerikai piactól jobban függő államok esetében, de a rendszerváltó országok is veszítettek pontszámaikból. Magyarország osztályzata romlott leginkább a térségben az elmúlt fél évben.

A 2000. szeptemberi felmérés óta 1,1 ponttal, 42,3-re süllyedt a globális bonitás mérőszáma a százas skálán. Általában romlott a fejlett ipari államok osztályzata is. Kivételt jelentett Belgium és Olaszország, mely két állam folyamatosan dolgozza le GDP-je 100 százalékát meghaladó államadósságát.
Az Egyesült Államok jobb osztályzata meglepőnek tűnhet a rossz hírek fényében. Gazdasági bizonytalanságok idején azonban a tőke "minőségbe meneküléséből" leginkább a világ vezető gazdaságának piacai profitálhatnak, segítve a hatalmas folyó fizetési mérleghiány kiegyensúlyozását.
Magyarország öt helyet és csaknem ugyanennyi pontot esett vissza a listán. A régióból most már nemcsak Szlovénia, hanem Csehország is megelőzi Magyarországot.

A felmérésbe vont 145 ország közül 73 volt kénytelen legalább egypontos pozícióromlást elkönyvelni. Velük szemben csupán 22 állam regisztrálhatott legalább ilyen mértékű javulást.
A svájci--német--luxemburgi vezető trió pontszámai is romlottak valamelyest az ősz óta. Az Európai Unióból az adósságban úszó kettős mellett Nagy-Britannia és Ausztria is javított. Kis javulást könyvelhetett el az euróövezethez csatlakozott Görögország is, mely azonban szintén magas adósságállománnyal küzd.
Kisebb-nagyobb pontveszteség érte az amerikai piacoktól függő ázsiai feltörekvő gazdaságokat is. Japán osztályzatának romlása e körhez képest mérsékeltnek számít, különösen a hatalmasra duzzadt adósságállományt és a növekedéssel kapcsolatos félelmeket figyelembe véve.
Negatívan érinti a latin-amerikai gazdaságokat is az Egyesült Államok lanyha konjunktúrája. Különösen Salvador és a válságba sodródott Argentína megítélése romlott sokat. Meglepőnek tűnhet ugyanakkor az Egyesült Államokhoz minden más országnál szorosabb szálakkal kötődő Mexikó bonitásának javulása. A kedvező változás mögött az az ítélet húzódik meg, miszerint Vicente Fox elnök színrelépése és eddigi tevékenysége a politikai és gazdasági kilátásokat egyaránt javította.
Jóllehet a feltörekvő régiók közül a legkevésbé kapcsolódik közvetlenül az amerikai gazdasághoz, a kelet- és közép-európai térség sem függetleníthette magát a globális klíma kedvezőtlen változásától. A rendszerváltásban élenjáró államokat továbbra is jellemzően csupán néhány ázsiai fejlődő ország előzi meg a feltörekvők közül. A régióból Oroszország mellett csak Litvánia tudta kismértékben feltornászni pontszámát.
A csoporton belül a megítélésén alig rontó Csehország a harmadik helyre szorította Magyarországot. A magyar osztályzat ugyan még jobb, mint egy évvel ezelőtt, de 4,7 ponttal alatta marad a 2000. szeptemberi értéknek.
Kerekes Márton, az OTP Értékpapír Rt. kötvénykereskedője meglepőnek nevezte a magyar pontszám alakulását. A külföldi befektetők kezében lévő magyar állampapír-állomány szeptember végétől március végéig 650 milliárdról 831 milliárd forintra emelkedett. A 2009 elején lejáró, jelenleg leghosszabb, euróban nominált magyar államkötvény kamatfelára a megfelelő német állampapírhoz képest a kérdéses időszakban stabilan alakult. A külföldi befektetőket látszólag kevéssé befolyásolták a napvilágra került kedvezőtlen makrogazdasági adatok, a hosszabb futamidejű papírokat is keresték.
A megítélésén javító többi állam -- főként afrikai és ázsiai gazdaságok -- a lista végén található. Bonitásuk olyan rossz, hogy még néhány pontos változás is keveset módosít a helyzetükön.
A rangsort az egész világon tevékenykedő befektetési bankok és értékpapírházak vezető közgazdászainak megkérdezésével állítják össze. A szóban forgó országokat 0-tól 100 pontig értékelik a válaszadók, ahol a magasabb érték jobb hitelképességet jelez.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.