BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felpanaszolt amerikai vámhátrány

Washington több bírálatot is megfogalmazott Magyarországgal szemben abban a jelentésben, amelyet az USA kereskedelmi főképviselője készített. Egyebek között az amerikai cégeket sújtó vámhátrányokat, a BSE-kór miatt életbe léptetett importtilalmat és a közbeszerzés problematikáját említi a jelentés.

Gyakran jelentős vámhátrányba kerülnek az amerikai termékek a magyar piacon, miután a legnagyobb kereskedelmi kedvezményt (MFN) élvezik, szemben a Magyarország szabadkereskedelmi partnereitől érkező importtal. Ez ellen pedig több amerikai cég is komoly kifogást emel, áll egyebek között az USA kereskedelmi főképviselője által készített jelentésben. A többi között az autógyártókat, az építési járműveket, berendezéseket exportálókat, az édesipari szállítókat érinti ez, mutat rá a jelentés, példaként említve, hogy az amerikai gépjárművek 43, az európai uniósak nullaszázalékos vámmal szállíthatnak Magyarországra. Ráadásul a Budapest és Brüsszel által tavaly kötött úgynevezett négynullás agrárvám-megállapodás miatt további hátrányok érik az amerikai agrárszállítókat. Magyarország EU-csatlakozásával tovább módosul a kép: az amerikai ipari exportőrök jobban járnak, ám az agrárszállítókat további hátrányok érik majd, olvasható az amerikai jelentésben. Erről tárgyalások folynak a két ország között.
Az amerikai exportőröket a páneurópai kumulációs rendszer is sújtja, nem csak a származási szabályok révén, hanem amiatt is, hogy a Magyarországon exportra termelő, amerikai alkatrészeket, részegységeket felhasználó amerikai cégek panaszai szerint túlságosan nehézkes a vámvisszatérítés.
A jelentés felrója, Magyarország máig nem értesítette a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) illetékes bizottságát arról, hogy a kergemarhakór miatt importtilalmat léptetett életbe, egyebek között az Egyesült Államokkal szemben.
Az amerikai jelentés arra is rámutat: több USA-beli cég aggodalmának adott hangot amiatt, hogy nem eléggé átlátható a magyarországi közbeszerzés gyakorlata, s eljárási szabálytalanságok vannak.
Tavaly -- amerikai adatok szerint -- 2,1 milliárd dolláros volt az amerikai passzívum Magyarországgal szemben úgy, hogy az ide irányuló amerikai szállítások értéke -- 13,1 százalékos növekedés eredményeként -- 569 millió dollárt tett ki; míg a magyar szállítások 43,5 százalékkal, 2,7 milliárdra nőttek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.