BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiszűrik a fantomcégeket

A Fővárosi Főügyészség az év végéig az összes Budapesten működő fantomcéget ellenőrizni kívánja. Az országban mintegy 30 ezer, Budapesten 15 ezer ilyen társaság van, amelyeket könnyű bűncselekmények elkövetésére felhasználni. Adósságaikat gyakorlatilag lehetetlen behajtani.

A Fővárosi Főügyészség az év végéig be szeretné fejezni a tevékenységet nem végző, "bujkáló" fantomcégek feltérképezését -- közölte Sódor István fővárosi főügyész a szervezet tegnapi évértékelő értekezletén. Ma mintegy 30 ezer olyan bejegyzett vállalkozás van az országban, amely a nyilvántartásban szereplő székhelyen nem található, s amely képviselőjét sem lehet utolérni. Ezek közül mintegy 15 ezer budapesti székhelyű -- mondta Ágai György főügyészhelyettes. E cégeket igen könnyen bűncselekmények elkövetésére lehet felhasználni. A leggyakrabban fiktív számlaadások vagy szerződéskötések fordulnak elő.
Az ügyészség már korábban megkezdte ezen vállalkozások feltérképezését, mintegy 600 cég ellenőrzése meg is történt. Kádiné Nagy Valéria, a Fővárosi Főügyészség osztályvezetője elmondta: ha valamelyikről kiderül, hogy nem végez tényleges tevékenységet, s a képviselőjét sem lehet elérni, akkor a cégbíróságnál indítványozni lehet törlését a cégjegyzékből.
Más a helyzet azokkal a vállalkozásokkal, amelyeket ugyan sikerül megtalálni, de működésükkel kapcsolatban -- egyebek között a székhely megváltozása, a vezetők megbízatásának lejárta miatt -- szintén szabálytalanságok merülnek fel. Ilyen esetekben az ügyészség általában törvényességi felügyelet alá vonást kezdeményez a cégbíróságnál.
Az adóhatóság gyakran találkozik fantomcégekkel büntetőeljárások során. Többször előfordult, hogy alkoholistákkal vagy analfabétákkal vásároltattak meg ilyen vállalkozásokat, hogy törvénytelenségeket kövessenek el, vagy kikerüljék a felelősségre vonást -- állítja Burillák Attila, az APEH szóvivője. A fantomcégekkel szemben nagyon nehéz fellépni. Igaz ugyan, hogy indokolt esetben büntetőfeljelentést lehet ellenük tenni, ám a nyomozó hatóságoknak is ritkán sikerül felderíteniük ezen ügyeket -- fogalmazott Potondiné dr. Varga Zsuzsanna, az APEH főosztályvezető-helyettese. Azzal ugyan megakadályozható további bűncselekmények elkövetése, ha törlik ezeket a cégbíróságnál, ám az esetleges tartozásokat gyakorlatilag lehetetlen behajtani.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.