BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Súlyos bírálatok

A pénzügyi intézmények szabályozásának szigorítását ajánlja a brit kereskedelmi és ipari minisztérium abban a jelentésben, amely a néhai brit sajtómágnás, Robert Maxwell üzleti birodalmának összeomlásáról készült. Az anyag súlyos bírálattal illeti a bankok, a befektetési és könnyvvizsgáló cégek egész sorát.

A jelentés szerint a Maxwell-csoporthoz egykoron számtalan szállal kapcsolódó cégeknek meg kellett volna akadályozniuk a kolosszális méreteket öltő csalássorozat véghezvitelét. A Londonban pénteken nyilvánosságra hozott terjedelmes anyag szerzői a birodalom alapítóját, Robert Maxwellt teszik felelőssé a Mirror-csoport 1991-es összeomlásáért. A jelentésből a Dow Jones kiemeli, hogy az alapító fia, Kevin Maxwell is "súlyos felelősséggel" tartozik. Bár az idősebbik Maxwell fiút időközben felmentették egy nyugdíjalap megkárosításában való közreműködés vádja alól, a jelentés utólag megállapítja, hogy "nagyon jelentős asszisztenciát" nyújtott apjának a végrehajtott pénzügyi műveletekben.
A jelentés ezen kívül elmarasztalja a Goldman Sachs amerikai befektetési bank, illetve a Coopers and Lybrand könyvszakértő és tanácsadó cég eljárását. Hasonlóan szól a minisztérium a Maxwell mellett tanácsadóként működő Salomon Brothers, a Lehman Brothers, a Samuel Montague és a Morgan Stanley befektetési bankok, a Clifford Chance és a Linklaters and Paines ügyvédi irodák, valamint a Londoni Értéktőzsde vezetésének gyakorlatáról is.
Az MTI szerint a minisztérium 1984-re visszamenőleg vizsgálta a Mirror-csoport ügyeit, ennek során azonban elsősorban egy 1991-es részvénykibocsátásra összpontosított. A vizsgálatot 1992-ben indították, majd az ügyben folyó bírósági eljárás idejére -- először az 1996-os ítélethirdetésig, majd egy újabb bírósági huzavona 1999-es lezárásáig -- felfüggesztették. Maga a per a súlyos visszaéléseket vizsgáló hivatal (SFO) keresetére indult, és 1996-ban azzal zárult, hogy a bíróság nem találta felelősnek a Maxwell testvéreket és egyik üzlettársukat, Larry Trachtenberget a Maxwell-birodalom összeomlásáért, amely a Mirror-lapcsoport nyugdíjalapjait 400 millió font sterling hiánnyal hagyta hátra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.