Júliusban 9,4 százalékos volt a 12 havi drágulás mértéke. Ez jelentős visszaesés a júniusi 10,5 százalékos inflációhoz képest, amit az egyhavi drágulás mértéke is mutat: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mérése szerint az áremelkedés júniushoz képest mindössze 0,1 százalékos volt.
Az árszínvonal-növekedés ütemének visszaesését elsősorban az indokolja, hogy a 12 havi árindexben egy tavalyi igen rossz júliusi adatot egy idei átlagos vagy annál kicsit kedvezőbb inflációs szám váltotta fel. 2000-ben ugyanis a második fél év első hónapjában ugrott meg erőteljesen az élelmiszerár-dinamika, az idén júliusban azonban nem került sor a tavalyihoz hasonló ársokkra. Sőt, további jótékony hatást gyakorolt az árindexre az is, hogy az üzemanyagárak a nyár közepén kedvezően alakultak.
A mostani szám egyébként a piaci elemzők várakozásainak megfelelő.
A szakértők már két hónapja bizonyosak voltak benne, hogy júliusban jóval 10 százalék alá süllyed az infláció, csupán a mértékével kapcsolatban merültek fel kérdések. A KSH által közölt adat végül a "közepesen optimista" szakértők véleményét igazolta. (Kevéssé sikerültek jól a nagy kutatóintézetek prognózisai: a GKI hajszálpontos előrejelzésén kívül egyetlen elemzői csoport sem látta esélyét az egy számjegyű inflációnak, de vezetői megnyilatkozások szintjén gyakorlatilag az összes kutató kizárta a 10 százalék alatti áremelkedési ütemet.)
Pozitívum a júliusi adatokban, hogy az élelmiszerár-dinamika várt csökkenése mellett a szolgáltatások árai is kedvezően alakultak -- mondta Zsoldos István, a Concorde Értékpapír elemzője. Érdekesség ugyanakkor, hogy a forint erősödésének inflációra gyakorolt kedvező hatása egyelőre nem nagyon látszik. A tartós fogyasztási cikkek árindexe valóban csökkent kissé, a ruházati termékek 2 havi árindexe azonban emelkedett.
Szintén a forinterősödés hatástalanságát tartja a legnagyobb meglepetésnek Forián Szabó Gergely, a Budapest Alapkezelő elemzője. Az üzemanyagon kívül gyakorlatilag egyetlen termékcsoport árain sem látszik a hazai fizetőeszköz felértékelődése. Ezt magyarázhatja a közgazdaságtan által leírt lefelé rugalmatlan árak elmélete, a hosszú távú szerződések és a nagy készletek átgyűrűzést lassító hatásai egyaránt. A szakértő biztos benne, hogy előbb-utóbb a verseny és a viszonylag stabilnak mutatkozó forintárfolyam kikényszeríti a tankönyvek által elvárt ármérséklődést.
A mostani árindexcsökkenés egy hosszabb ideig tartó dezinfláció első lépése, ami már csak a mértéke miatt is jót tehet a várakozásoknak -- mondja Rácz Anikó, a CA-IB makroelemzője. Rácz és Zsoldos augusztusban 9,1 százalékos árindexet vár, majd ősz elején egy újabb nagy csökkenés következik be, és 8,3-8,5 százalékos lehet az infláció mértéke. Még optimistább Forián Szabó Gergely és Nagy Márton, az ING Vagyonkezelő makroelemzője, akik szerint már augusztusban jóval 9 százalék alatt lesz az egy évre visszatekintő drágulás. Abban mind a négy szakember egyetért, hogy decemberre a jegybank 7-9 százalékos célkitűzésének megfelelő lesz az infláció.
A dezinflációs trend kapcsán felerősödő esetleges kamatcsökkentési várakozások kapcsán Forián Szabó elmondta, várakozásai szerint az idén biztosan lesznek jelentős kamatvágások, ezek mértéke azonban elmarad majd az árszínvonal-emelkedés ütemének mérséklődésétől. Éppen ezért a reálkamatok növekedésére lehet számítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.