A fővárosban és Pest megyében több mint egy éve 43-féle gyógyászati segédeszközt már nem kell megvenniük a betegeknek, időlegesen bérbe vehetik azokat. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) abból a célból kezdeményezte a modellkísérletet, hogy a betegeknek ne kelljen megvásárolniuk a drága eszközöket, különösen, ha csak időlegesen van szükségük a használatukra -- mondta a Világgazdaságnak Kőrössy Péter főosztályvezető.
Egy elektromos utcai kerekes szék ára például 669 ezer forint. A hagyományos tb-támogatási rendszerben ennek 85 százalékát az OEP fizeti, 15 százalékot a beteg térít. A kölcsönzés 6875 forintos havibérleti díján is ugyanilyen mértékben osztoznak. Gyakori az igény az ülőpárnákra. Ezek egyike 90 530 forintba kerül, ebből 77 százalék a tb, 23 a beteg költsége. Ám a havibérlet csupán 5707 forint.
Meghívásos pályázattal tavaly az LBT Kft. nyerte el a gyógyászati segédeszközök forgalmazásra kiírt pályázatot, ám a szerződéskötés elhúzódása miatt tényleges kölcsönzés csak az idén május és június hónapban futott föl, amikor 140-féle eszközt átlagosan 3-4 hónapra kölcsönöztek ki a betegek.
Az induláshoz 12 millió forint értékben vásárolt kikölcsönözhető segédeszközt a nyertes cég -- tudtuk meg Tókos Edit ügyvezető igazgatótól. Ám a kölcsönzés beindítása ennek a többszöröse, hiszen az adminisztráció mellett meg kellett teremteni a folyamatos beszerzést, a raktározást, az eszközök fertőtlenítését és javítását. A kölcsönzési díj 25 százalékos áfát is tartalmaz, hiszen az egészségügy sem kivétel az általános szabály alól. Pedig a forgalmazók szerint a forráshiányos ágazatot például ezen adó csökkentésével is preferálhatnák. Azért is szükség lenne az egészségügyben használt termékek áfaügyeinek rendbetételére, mert megmagyarázhatatlanul nagy a káosz, egyes termékekért 12, másokért 25 százalékot kell fizetni.
Az ügyvezető asszonynak a segédeszköz-kölcsönzésről jók az első tapasztalatai, amit az eszközöket felírt orvosok és a betegek között készített felmérésekre alapoz. Tókos Edit kevésbé elégedett az OEP-pel kötött szerződések megkötésének elhúzódásával, mivel az a betegeket és az orvosokat elbizonytalanította. Kőrössy Péter azt ígéri, hogy e tekintetben a jövőben gyorsabb lesz az OEP, hiszen az a tervük, hogy a segédeszköz-kölcsönzést országossá fejlesztik. Ennek indokoltságát bizonyítja, hogy az LBT Kft.-nek eddig 5,5 millió forintot fizettek a biztosítottak kölcsönzési díjaira, ám ha a bérelt eszközöket megvették volna a betegek, 9,2 millió forint ártámogatást kellett volna fizetnie a tb-nek. A főosztályvezető tisztában van azzal: csak akkor terjedhet el az új rendszer, ha a bérlettel foglalkozó cégek is érdekeltek lesznek a segédeszközök forgalmazásában, ha a kölcsönzött termékek kihordási idején belül megtérül számukra azok ára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.