BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Két pokoli torony

Hétfőn azért nem lehetett volna irodát bérelni a New York jelképévé vált World Trade Center (WTC) komplexum épületeiben, mert a kereskedelemi központ minden négyzetemétere ki volt adva: 26 ország 435 vállalkozása tartott itt irodát. Ma azért nem lehetne, mert az 1969 és 1973 között 750 millió dolláros költséggel emelt tornyokat földdel tette egyenlővé a terror.

A World Trade Center biztonságára egyébként évi 10 millió dollárt fordítottak. A biztonság érzetét növelhette, hogy 1999-ben ide telepítették New York 13 millió dolláros költséggel létesített katasztrófavédelmi központját is. A Minoru Yamasaki és Emery Roth amerikai építészek tervei szerint kivitelezett centrum 450 méter magas, 95 lifttel kiszolgált ikertornyaiban egy közepes város népessége -- közel 50 ezer ember -- dolgozott, összesen hét épületében naponta egy nagyobb város népessége -- 150 ezer ember -- fordult meg, közülük 80 ezer turistaként. A 12 háztömbnyi területet elfoglaló WTC-nek saját vasúti és metrómegállója volt, területén üzletek és éttermek mellett több, üzleti képzést, illetve továbbképzést kínáló iskola is működött.
A New York és New Jersey államok kikötői hatóságának tulajdonában álló, a tragédia előtti formájában New York legnagyobb kiterjedésű ingatlanának számító épületegyüttes létesítését David Rockefeller, az egykori olajmágnás unokája, a Chase Manhattan Bank akkori elnöke szorgalmazta testvérénél, Nelson Rockefellernél, New York akkori kormányzójánál. Az üzletemberek sokasága számára vonzó, hatalmas beruházással Manhattan szigetének déli végét akarták kizökkenteni az 1929--33-as gazdasági összeomlás okozta depresszióból, amelyből a térség mindaddig nem tudott talpra állni.
A terv sikerült: a kávé-, cukor- és kakaótőzsde mellett a pamutbörzének is otthont adó WTC bérlői a tőkeerős cégek közül kerültek ki. Az idén júliusban a WTC üzemeltetési jogát 3,2 milliárd dollárért vette bérbe 99 évre az épületet ma is tulajdonló kikötői hatóságoktól a Silverstein Properties és a bevásárlóközpontokat működtető Westfield America. Minden idők legnagyobb volumenű New York-i ingatlanüzletének öszehozásában többek között George E. Pataki, New York-i kormányzó is szerepet vállalt. A többéves előkészítés után létrejött ügylet érdekessége, hogy az építés finanszírozásának speciális konstrukciója miatt a World Trade Centert a kikötői hatóságok nem idegeníthetik el.

Hétfőn azért nem lehetett volna irodát bérelni a New York jelképévé vált World Trade Center (WTC) komplexum épületeiben, mert a kereskedelemi központ minden négyzetemétere ki volt adva: 26 ország 435 vállalkozása tartott itt irodát. Ma azért nem lehetne, mert az 1969 és 1973 között 750 millió dolláros költséggel emelt tornyokat földdel tette egyenlővé a terror. A. J.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.