BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GKI: hatástalan az élénkítés

A világpolitikai, illetve -gazdasági helyzet a korábbinál rosszabbul alakul, ennek következtében a magyar gazdaság növekedése 2000--2001-ben alulmúlja majd az 1997--2000 közötti teljesítményt -- áll a GKI Gazdaságkutató Rt. legfrissebb prognózisában. Az idén 4, jövőre 3,7 százalékos GDP-növekedést előre jelző kutatók szerint a közeljövőben a külső egyensúly látványos romlására számítanak. Az év utolsó harmadában több mint kétmilliárd eurós deficit halmozódik fel a folyó fizetési mérlegben, a nettó külföldi adósság pedig ennek következtében emelkedni fog.
A beruházások növekedése elmarad a korábbi várakozásoktól, vélik a szakértők, akik mindkét évre 7 százalékos bővülésre számítanak az állóeszköz-felhalmozásban.
Az infláció ez év végére 7,5 százalék körüli szintre süllyed, az árdinamika látványos mérséklődése azonban csak 2002 első feléig tart ki. Ezután -- elsősorban az energiaáraknál elfojtott inflációs nyomás felszabadulása miatt -- az árszínvonal-emelkedés ütemének mérséklődése megáll. 2002 végére a szakértők ugyanúgy 6,5 szzázalékos fogyasztói árindexet várnak, mint a teljes esztendő átlagában. A jövő decemberi 6,5 százalék kívül esik a jegybank inflációs célsávján, ami a monetáris politika hiteltelenné válásával fenyeget -- fogalmazott Vértes András, a GKI elnöke.
A gazdaságpolitika elsődleges célja a növekedés, aminek érdekében egy nemzetközi összehasonlításban is rendkívül expanzívnak számító költségvetési politikát alkalmaz. Ez nemcsak egyensúlyi okokból veszélyes, hanem ráadásul kis, nyitott országokban nem is vezet eredményre -- állítják a kutatók.
A világgazdasági környezet romlásának következményeit illetően merőben más végkövetkeztetésre jutott az OTP Bank elemzői csoportja. A külső egyensúly az idén nem romlik, úgy tűnik ugyanis, hogy nálunk is érvényesül az a tétel, miszerint a gazdasági lassulás az egyensúly javulásával jár együtt -- véli Vojnits Tamás elemző. Ez évben 1,4, jövőre 2,3 milliárd euró körül alakulhat a folyó fizetési mérleg hiánya. Optimistábbak az elemzők az inflációval kapcsolatban is. Amennyiben a decemberre vonatkozó előrejelzés -- 5,3 százalékos fogyasztói árindex -- helyesnek bizonyul, megvalósul a jegybank inflációs célkitűzése. Az idei 4 százalékos GDP-növekedés után jövőre már érzékelhető lesz a világgazdasági környezet javulása, ezért gyorsulásra lehet számítani.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.