Még nem tudni, a Mol 17,4 százalékos részesedést szerezhet-e a PKN Orlenból, és az OTP megveheti-e a szlovákiai IRB- t. Ha igen, biztos, hogy megdől a tavalyi tőkeexport 603 millió eurós rekordja, amely amúgy 150 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Az évről évre növekvő magyar tőkekivitel szakértők szerint annak a jele, hogy a magyar cégek eléggé erősnek érzik magukat a külföldi terjeszkedéshez.
A magyar tőke elsősorban a környező országokat célozza meg. A tavaly kihelyezett összes magyar tőke 47 százaléka például Szlovákiában, 7 százaléka Csehországban és egy-egy százaléka Romániában, illetve Lengyelországban telepedett meg. A 40 milliós lengyel piac jelentősége azonban minden bizonnyal megnő a befektetni vágyó magyar cégek számára.
A "nagyok" (Mol, Matáv, OTP) mellett kisebb cégek is terjeszkedni szeretnének, szűknek érezve a 10 milliós piacot.
Magyarország vitathatatlanul a térség legnagyobb tőkeexportőre, mert itt -- mint egy Reutersnek nyilatkozó elemző rámutat -- a privatizáció jóval gyorsabb volt, mint másutt. Lengyel- és Csehországban, valamint Szlovákiában még most is jelentős állami cégek várnak magánosításra.
A folyamat jelenleg egyirányú utca. A volt szocialista országokból ugyanis működőtőke alig érkezett Magyarországra, a legnagyobb ilyen ügylet is megbukott, mert a kassai VSZ acélkombinát nem tudta életképessé tenni a diósgyőri DAM-ot.
Rövidesen azonban jóval kiegyenlítettebb lehet a tőkeforgalom -- jósolja egy szakértő a Reuters hírügynökségnek, hiszen a környező országokban is lezárul a privatizáció, és a térség több állama is beléphet az EU-ba, ahol nincs "domináns játékos".
A működőtőke-export továbbra is stratégiai fontosságú a kormány számára -- hangoztatta lapunknak Pongorné Csákvári Marianna, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára. Két éve elkezdték a minisztériumban egy ösztönző csomag összeállítását. Habár információink szerint ez máig sincs kész, a kormány által hamarosan megvitatandó külgazdasági stratégia egyik sarkallatos pontja éppen a működőtőke, illetve szolgáltatásexport támogatásának kérdésköre.
Ezt megerősítette lapunknak Bánki Frigyes, a magyar működőtőke-kivitelben fontos szerepet játszó Eximbank vezérigazgatója is. A pénzintézet egy Romániában magyar tőkerészesedéssel működő vegyes vállalatnak már adott egymillió dolláros forgóeszközhitelt. További szerződéseket készítenek elő egyebek között orosz, ukrán, horvát és szlovén viszonylatban. A konstrukciók feltétele, hogy magyar többségi tulajdon szerzése legyen a cél, vagy termelőegységben, vagy idegenforgalmi projektben, s ehhez nyújt hitelt az Eximbank. Ezekben az esetekben általában a magyar pénzintézet a megemelt alaptőkéjű Corvinus Rt. állami tulajdonú kockázati tőketársasággal közösen hajtja végre a külföldi tulajdonszerzést.
Ugyancsak szerepet kap a folyamatban az állami tulajdonú ITDH is -- mutatott rá Pongorné Csákvári Marianna. Mint mondta, egyrészt a környező országokban üzletember-találkozókat szerveznek kifejezetten a tőkekapcsolatok ösztönzése céljából, emellett a szomszédos országokban -- köztük Romániában és Szlovákiában -- új irodákat létesítettek e célból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.