A teljes, 132 milliárd dolláros argentin államadósság mintegy 60 milliárdos, belföldi befektetők kezében lévő hányadáról tudja meg péntekig a kormány, hogy a kötvénytulajdonosok elfogadják-e az alacsonyabb kamatokat, cserébe a kilátásba helyezett nagyobb visszafizetési biztonségért. A Reuters által idézett elemzők szerint nagyjából az összeg felét illetően látszik megoldottnak az elfogadás, főleg annak okán, hogy ellenkező esetre nincs biztosíték a tőkerész kormány általi törlesztésére. A külföldi kommentátorok által máris "de facto fizetésmegtagadásként" értékelt művelet keretében a kormány azt ajánlja, hogy 7 százalékos kamatot garantáltan fizet minden -- beleértve az utóbbi időben már csak a 11--30 százalékos kamatsávban felvenni tudott -- hitel után. A kormány egyúttal azt is kéri, hogy a 2011 előtti lejáratra szóló összes kötvény visszafizetési határidejét -- közös megegyezéssel -- tolják el három évvel.
Domingo Cavallo pénzügyminiszter vélhetően arra játszik, hogy a befektetők számára vonzó kilátás lesz az, ha a portfóliójukban lévő államkötvények értéke nem csökken. Buenos Aires egyébként már csak az amerikai állampapírok hozama feletti 31 pontos feláron juthat hozzá hitelekhez, ami sokkal rosszabb megítélést jelent, mint a tőkepiaci páriának tekintett Ecuadoré, de Nigériáénál is 14 ponttal magasabb.
A külföldi adóssághányadot képviselő kötvények cseréjének vizsgálatára rangos nemzetközi befektetési bankokat (Merrill Lynch, Salomon Smith Barney, Deutsche Bank Alex Brown) kért fel az argentin pénzügyminisztérium. Ezzel egy időben USA-beli befektetők máris elkezdték összeállítani az érdekeik védelmére szánt rangos ügyvédi csapatot. Az egyik alap képviselője kijelentette, hogy az argentin adósságcsere-diktátum halálos csapás lenne az üzletágra, ezért a kötvénytulajdonosok védelmére máris megmozdult a New York-i jogi közösség. "Nem engedhető meg, hogy Buenos Aires újraírja a kötvényekre nyomtatott feltételeket" -- hangoztatta az idézett befektető.
Jövő hétfőn egyébként Argentínába érkezik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációja, amely a Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint megvizsgálja, hogy a korábban jelzettnél is nagyobb költségvetési hiány ellenére folyósítható-e a meglévő hitelkeret következő, 1,3 milliárd dolláros részlete. Egy további hír szerint szabadlábra helyezték az illegális fegyverkereskedelemmel vádolt Carlos Menem volt elnököt, akinek hivatali ideje alatt jött össze a 132 milliárd dolláros államadósság nagy része. A politikust nagyszámú híve üdvözölte, akik egyúttal tüntettek a súlyos válság kezelésével bajlódó mostani kormány ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.