BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

ÁB-Aegon: búcsú az árvízbiztosításoktól

Az elmúlt évek nagy árvizeiből "tanulva" a biztosítók újragondolják a veszélyes területeken alkalmazott politikájukat, derül ki lapunk körkérdéséből. Az ÁB-Aegon Biztosító tavaly szeptembertől folyamatosan összesen 12-13 ezer lakásbiztosítást mond fel (néhány ezerrel többet a lapunkkal korábban közöltnél) a tiszai árvízveszélyes területeken az érintett szerződések évfordulóján, zömmel az idén januárban.

A folyamat ez év augusztusában zárul le - erősítette meg Kepecs Gábor vezérigazgató lapunknak. Ezen belül a leginkább veszélyes szakaszon, Tiszabecs és Záhony közt négyezer szerződést szüntettek meg. A további felmondások a teljes tiszai terület ártéri részein található vályogházakra vonatkoznak, amelyek a szakember szerint általában a teljes lakásállomány kis hányadát teszik ki. A társaság mindkét esetben hajlandó újrakötni az otthonbiztosítást, de csak az árvízkockázat nélkül. Az érintett lakástulajdonosok 25-30 százaléka már meg is tette ezt.

Az itthon vezető lakásbiztosítónak számító ÁB-Aegon 2001-ben összesen 1,2 millió darab ilyen szerződéssel bírt, s mintegy 15 milliárd forintnyi díjbevételt gyűjtött ebből az üzletágból. Ez számításaik szerint a piac mintegy 45-50 százalékát jelentheti. A most felmondott biztosítások nyomán évi 200 millió forintnyi díjjal csökken a bevételük. Ezt azonban nyilvánvalóan ellensúlyozza, hogy esetleges újabb nagy tiszai árvíz esetén hatalmas kárkifizetéstől mentesülnek.

Az OTP-Garancia minden szerződéskötésnél egyedi kockázatelbírálást alkalmaz, az ingatlan műszaki állapota és elhelyezkedése alapján - mondta el Kapitány György vezérigazgató-helyettes. Nem számít kizáró oknak, ha a biztosítandó épület vályogház. Üzletszabályzatukban megfogalmazott fontos szempont viszont, hogy az ingatlan "árvíz ellen védett helyen legyen". Az OTP-Garanciánál - amely a biztosított lakások 10-15 százalékát tudja magáénak a Tisza-vidéken - ez azt jelenti, hogy az épületet gát védje, és ne ártéri területen helyezkedjen el.

Az Allianz Hungária se felmondást, se kockázatszűkítést vagy díjemelést nem tervez a régióban - hangsúlyozta Török Miklós főosztályvezető-helyettes. Főképp a belvízkárok miatt viszont mintegy két éve csak helyszíni kockázatelbírálással kötnek biztosítást vályogházaknál, elkerülendő a rossz állapotú, belvízveszélyes területeken lévő ingatlanok bevállalását (melyeknél biztosra vehető az épület károsodása). Az Allianz tavaly 525 ezer lakásbiztosítással zárt, piaci részesedésük bő 20 százalék lehet a díjaknál.

A Generali-Providencia sem válik meg tiszai ügyfeleitől, új szerződéseket azonban nem köt árvíz által veszélyeztetett településeken található vályogházakra. E társaságnál sem lehet szerződést kötni ártéri ingatlanra - közölte Hajas Gábor csoportvezető. A Generalinak tavaly 350 ezer lakásbiztosítása volt, amelyek után 7,5 milliárd forintnyi díjbevétel folyt be.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.