A társadalmi presztízs megszerzése mellett ma már több millió forintos díjakat is kaphatnak azok a kutatók és fiatal fejlesztők, akiket kimagasló eredményeik miatt szakterületükön a legjobbaknak ítél a tudós zsűri. A díjakkal járó anyagi juttatások előteremtésében ugyanis - más országokhoz hasonlóan - ma már hazánkban is egyre több üzletember vállal szerepet. Mint mondják: a XXI. század küszöbén a tudomány és tudósok nélkül nincs gazdaságilag, társadalmilag versenyképes Magyarország.
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöki titkárságvezetője, Pannonhalmi Kálmán lapunknak hangsúlyozta: az utóbbi egy-két évben érezhetően növekedett az üzleti szféra tudományos élet felé fordulása. Az MTA-ra csak néhány nagyvállalat által "bízott" díjak éves öszszege tavaly több mint 12,5 millió forintra emelkedett. Mecénásként pedig olyan cégek társultak az utóbbi években a tudományt képviselők mellé, mint a Mol, a MÁV Rt., a Paksi Atomerőmű Rt. és a Richter Gedeon. Utóbbi egy főt támogat 500 ezer forinttal, míg előbbiek két-két kutatót támogatnak az említett összeggel. Információink szerint egyébként az MTA a jövő héten tárgyal a General Electrickel is a korábbi, fejenként 3000 dolláros ösztöndíjrendszerének a továbbfejlesztéséről. Akadnak persze "adakozó" magánszemélyek is. Közülük például a magyar származású kanadai üzletember, Peter Munk egymaga összesen több mint évi ötmillió forinttal pártfogol nyelvész kutatót és építészt.
A legrangosabbnak tekintett Bolyai-díjról is egy az MTA tagjaiból álló bizottság dönt. A Bolyai-díjat 2000 után az idén március 2-án adják át ismét. A díjhoz nettó 50 ezer amerikai dollár, azaz közel 14 millió forint járul. Fodor István, az Ericsson Magyarország Kft. igazgatója, aki egyben a Bolyai-díj Alapítvány kuratóriumának az elnöke is, lapunknak elmondta: a tizennégy tagú díjbizottság a napokban már megjelölte a győztes személyét. Lapunknak arra a kérdésére, hogy a díjazott a természettudomány területen elért sikereinek köszönheti-e győzelmét, nem kívánt válaszolni.
A Bolyai-díj Alapítványt 1998-ban hozta létre Somody Imre üzletember és felesége, továbbá Karsai Béla, a Karsai Holding Rt. elnök-vezérigazgatója és Lantos Csaba, az OTP Bank Rt. vezérigazgató-helyettese. Alexander Brody reklámszakember és író, valamint Várkonyi Attila, a Fast Ventures kockázati tőkebefektető cég elnöke 2001-ben csatlakozott az alapítványhoz. A társaság célja, hogy kétévente elismerjék a legkiemelkedőbb eredményt elért magyar tudóst. Első alkalommal Freund Tamás agykutató kapta a díjat.
Simon Krisztián
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.