BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassan változik a vendégösszetétel

Tavaly a kereskedelmi szálláshelyeken csaknem 5,9 millió vendéget és 18,1 millió vendégéjszakát regisztráltak, ami megegyezik a 2000. évi adatokkal. Míg azonban a külföldi forgalom némiképp nőtt, addig a belföldi csökkent. Az MNB előzetes fizetési mérleg-adatai szerint az ágazat 4,4 milliárd euró bevételt produkált, 17,9 százalékkal többet, mint egy éve.

Tavaly - a 2000. évvel közel megegyezően - csaknem 5,9 millió vendéget és 18,1 millió vendégéjszakát regisztráltak a kereskedelmi szálláshelyeken - jelentette a KSH. Ezen belül 3 millió külföldi vendég 10,7 millió éjszakát töltött el a hazai szálláshelyeken. Így a külföldi vendégforgalom 2 százalékkal nőtt. Az összes külföldi vendégéjszaka több mint 80 százalékát április és október között regisztrálták. Térben is erős a koncentráció: a vendégéjszakák 70 százalékát Budapesten és a Balatonnál töltötték el. Továbbra is az uniós vendégek dominálnak, súlyuk 70 százalékos.

A külföldi vendégforgalmon belül jól látható: már tavaly az első fél évben megkezdődött a vendégszám csökkenése. Júliusban és augusztusban 2-3 százalékos volt a mérséklődés, s a trend az október-december közötti időszakra felerősödött - a szezonális hatások kiszűrése után -, 6, 10, illetve 25 százalékos volt - közölte lapunkkal Skultéti László, a GKI Gazdaságkutató Rt. kutatója. A kedvezőtlen hatások nem az USA elleni terrortámadásnak tudhatók be, hiszen a tendencia már korábbi. Sokkal inkább az EU gazdasági lassulása játszik szerepet a mérséklődésben. A hozzánk utazók ugyanis elsősorban az alsó középosztály tagjai. A magasabb jövedelmű vendégeink száma ugyanakkor lassan, de nő.

Tavaly a belföldi vendégek száma a 2000. évihez viszonyítva nem változott, míg az általuk eltöltött vendégéjszakáké 4 százalékkal csökkent. A szálláshelyeken az alacsonyabb kategóriákban volt nagyobb mértékű viszszaesés. Ez azt jelzi, hogy a szerényebb jövedelműek kevesebbet utaznak, ám ha útra kelnek, akkor igényesebb szolgáltatásokat vesznek igénybe - véli Skultéti.

Az MNB előzetes adatai szerint tavaly az idegenforgalomból 4,4 milliárd forint bevétel származott. Ez 17,9 százalékkal több, mint 2000-ben. Skultéti szerint ebből mintegy 8-10 százalék tekinthető tényleges forgalomélénkülésnek, míg a többi a forint erősödésének és az inflációnak a hatása. Mint a jegybanknál a Világgazdaságnak elmondták: az idegenforgalom bevételei három forrásból származnak, ezek: a valutaváltók forgalma, a kereskedelmi bankok tranzakciói (átutalás, csekk-, kártya- és lakossági devizaszámla-forgalom), valamint az egyes korrekciós tételek. Ez utóbbiak között jelentős volt tavaly az euró bevezetése miatti valutaváltás, ami közel 170 millió eurót tett ki az év utolsó két hónapjában. Ezt az adatot azonban az idegenforgalom összesített száma már nem tartalmazza.

Lázár Ildikó

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.