BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Plafont szabnak a kamatnak

Bubor - bankközi forintkamat - plusz hat százalékban szabták meg a maximális kamatot a Széchenyi-hitelkártya konstrukciójában közreműködni szándékozó pénzintézeteknek - tudta meg a Világgazdaság. Az ezt a feltételt is tartalmazó pályázati kiírás várhatóan ma jelenik meg.

Ellentétben a korábbi elképzelésekkel, a Széchenyi-hitelkártya rendszerében való részvétel nyílt - mondta lapunk érdeklődésére Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Azaz minden, a feltételeknek eleget tevő bank csatlakozhat, akár menet közben is. A feltételeket tartalmazó közreműködői pályázati kiírás a tervek szerint ma jelenik meg, és a pénzintézetek ajánlatát legkésőbb március közepéig elbírálják.

A feltételekről egyelőre csak annyit árult el a kamara vezetője, hogy megszabják a maximális banki költségeket.

Egyebek között Bubor plusz hat százalékban korlátozzák a kamatot. A 3 hónapos budapesti bankközi forintkamat jelenleg 8,46 százalékon áll, tehát a hitel kamata legfeljebb 14,46 százalékos lehet. Ebből kell még leszámítani az ötszázalékos kamattámogatást. Egyéb, például kezelési költségeket sem lehetne beilleszteni.

Lapunk információi szerint cégbírósági bejegyzés alatt van az MKIK és a Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) pénzügyi közvetítőtevékenységre alapított társasága. A KAVOSZ Rt. jegyzett tőkéje 20 millió forint. Az rt. jelképesen, de azért pénzzel vállal garanciát a hitelkártyarendszerben, a Hitelgarancia Rt. pedig 70 százalékban, csupán a maradék, kisebb hányad a bankok kocká-zata.

A hitelkártya iránt óriási az érdeklődés - mondta Parragh László. Az ügyvédi kamarától az agrár-érdekvédelmi szervezeteken át a háziorvosig szinte minden típusú vállalkozás képviselete jelentkezett. Ezért az MKIK és a VOSZ olyan technikát keres, hogy a hitelkártya minél szélesebb vállalkozói kört elérjen. Téves híresztelés, hogy a hitelkártya igénybevételének feltételéül szabják az MKIK-, illetve a VOSZ-tagságot. Ez legfeljebb az elbíráláskor jelent előnyt.

A kamara eddigi felmérése szerint az utóbbi időben több bank is a hitelkártyához hasonló kondíciókkal jelent meg a piacon. Ismereteik szerint egyebek között az OTP két százalékponttal csökkentette az A hitelét, a Budapest Bank megjelent egy egymilliós hitellel, a Raiffeisen Bank pedig egyéves csomagot kínál a kis- és középvállalkozások erősítésére.

A Széchenyi-hitelkártya bevezetéséről - mint arról korábban hírt adtunk - az MKIK és a VOSZ javaslata alapján februárban döntött a kormány. A várhatóan májusban induló kártya tulajdonosai egy összegben legfeljebb egymillió forintnyi, a jelenleginél könynyebben, rugalmasabban felvehető hitelt kaphatnak. Az egyszerűsített eljárású forgóeszköz-finanszírozási konstrukcióban eredményesen működő, megfelelő múltú mikro-, kis- és középvállalkozások, valamint egyéni vállalkozók vehetnek részt átmeneti pénzügyi problémáik enyhítésére. Olyanok, akik nem foglalkoztatnak többet 250 munkavállalónál. A könnyített eljárású hitelfelvételi lehetőséghez az idén 5, jövőre 3 százalékos kamattámogatás jár. A felvett hitel legalább 50 százalékos törlesztésére lesz szükség újabb kölcsön felvételéhez.

A gazdasági miniszter korábbi tájékoztatása szerint a tárca kétmilliárd forintot fordít erre a területre, és ez az összeg körülbelül 80-100 milliárd forintnyi forgóeszközhitelt mozdít majd meg. A hitelkonstrukció számítások szerint az idén mintegy 75 ezer kis-, közepes és egyéni vállalkozónak nyújt majd lehetőséget. A rendszer működtetése 140 millió forintot igényel, az informatikai háttér 200 millióba kerül - tudtuk meg Parragh Lászlótól. A többi állami forrás a kamattámogatást fedezi.

Magos Katalin

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.