A várakozásoknál jóval kisebb, mindössze 177 millió eurós hiánnyal zárt a folyó fizetési mérleg decemberben - szemben az egy évvel korábbi 583 millió eurós deficittel. Így 2001-ben mindössze 518 millió eurós negatív szaldó keletkezett. Ilyen alacsony hiányra a 90-es évek eleje óta nem volt példa. Az ok: az árumérlegben több mint félmilliárd euróval kisebb hiány, illetve a szolgáltatások soron - elsősorban az idegenforgalom jó teljesítményének köszönhetően - 460 millió euróval nagyobb többlet keletkezett.
Az árumérleg alakulásában a döntő tényező az volt, hogy a világgazdasági lassulás sokkal jobban hatott az importra, mint az exportra. A kivitel és behozatal növekedési üteme között majdnem három százalékpont a különbség - az előbbi javára. Ennek az oka, hogy a 2000 végén történt vállalati készletfelépítés lehetőséget teremtett arra, hogy a két külkereskedelmi relációban elszakadjanak egymástól a dinamikák - mutat rá Nagy Márton, az ING Vagyonkezelő elemzője. Bár a világgazdasági lassulás időszakában mindkét mutató csökkent, az import esetében ez jelentősebb volt. Különösen az év második felében volt látványos ez a trend, decemberben például 4 százalékkal kisebb volt az árubehozatal, mint egy évvel korábban.
Az áruimport megtorpanása minden bizonnyal a vállalati magatartásban beállt változások következménye. A 2001-ben a külső környezet romlásának hatására visszaesett a beruházási kedv, és ennek komoly hatása volt a behozatalra.
Ezt mutatja a fizetési mérleg szektorok szerinti bontása, amely a főbb gazdasági szereplők megtakarítási pozícióit tükrözi. Eszerint a vállalati szféra nettó finanszírozó volt, vagyis összességében javította a folyó mérleget. Ez Magyarországon meglehetősen ritka jelenség, tavaly a beruházási kedv említett csökkenése, a reexportcélú importkereslet mérséklődése és az év végi készletfelépítés elmaradásának együttes hatása okozhatta a megtakarítói pozíció változását.
Ennek következtében Magyarországon a profitráta valószínűleg növekedett 2001-ben - mondja Nagy Márton. Az, hogy ennek ellenére a várt nagy tömegű profit-hazautalás decemberben elmaradt, a nemzetközileg is rossz befektetési hangulatnak köszönhető. Az év utolsó hónapjában többnyire jelentős mennyiségű nyereség szokta elhagyni az országot, erre azonban most nem került sor. A rendelkezésre álló adatok szerint két évvel ezelőtt a megtermelt nyereség 45 százalékát utalták haza a tőketulajdonosok, tavaly minden bizonnyal csökkent ez az arány - mondja a szakértő, aki felhívja a figyelmet: az Európai Unió és Magyarország tőkemegtérülési rátái (1999-ben 8, illetve 12 százalék) közötti különbség tovább növekedett.
Az utolsó hónap adatainak megjelenése után romlott a közvetlen tőkebefektetésekről alkotott kép. Ennek elsősorban a Deutsche Telekom és a Matáv között a Westel-ügylet kapcsán lezajlott pénzmozgás az oka, amely 400 millió euróval terhelte meg a tulajdonosi részesedésszerzés egyenlegét. A közvetlen tőkebefektetések szaldója, amely a tulajdonosi hiteleket is tartalmazza, még így is jobb, mint 2000-ben.
Ami a jövőt illeti, minden elemző a folyó hiány növekedésére számít. Bár az államháztartás javít valamennyit a pozícióin, ennek mértéke nem elég arra, hogy ellensúlyozza a vállalati szektorban bekövetkező változásokat. A második fél évtől a beruházási dinamika növekedni fog, köszönhetően a világgazdasági helyzet javulásának. A GKI szerint például a beruházások a gyenge első fél év ellenére is 5 százalékkal bővülhetnek, szemben a tavalyra becsült 4 százalékkal. Más kutatók még nagyobb bővülést is elképzelhetőnek tartanak. Ehhez járul még a háztartások finanszírozási képességének trendszerű csökkenése, ami főleg a lakás- és áruhitelek dinamikus növekedésének következménye - mondja Nagy, aki a tavalyi 518 millió eurós hiány után az idén 1,7 milliárd eurós deficitre számít.
Madár István
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.