BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevesebb jutott infrastruktúrára

A városok a tervezettnél többet, a községek viszont a vártnál jelentősen kevesebbet tudtak tavaly beruházásokra fordítani. Az önkormányzatok fejlesztéseikhez a különböző pályázatokon 59,5 milliárd forintot nyertek el, amelyhez 36,6 milliárdot tettek hozzá saját költségvetésükből. A tervek szerint az idén 128,2 milliárd forintra pályáznak, de ehhez a tavalyinál kevesebb, 29,3 milliárdnyi saját forrást tudnának hozzátenni.

Az önkormányzatok 2001-ben a korábbi várakozásokhoz képest mintegy 20 százalékkal kisebb összeget fordítottak infrastrukturális beruházásokra - állapítja meg a GKI Gazdaságkutató Rt. tavaly év végi felmérése. A vizsgálatban önkéntes alapon 740 helyhatóság vett részt, s a 23 százalékos válaszadási arány jól reprezentálja az önkormányzati szférát.

Legnagyobb mértékű a gáz-, víz- és szennyvízvezetékekre fordított beruházási kiadások csökkentése volt. Tavaly 28 százalékkal kevesebbet költöttek az önkormányzatok ezekre a fejlesztésekre, mint egy évvel korábban. Az út- és hídépítésre fordított kiadások nagyságrendileg megegyeznek a tervezettel, a környezetvédelmi beruházások azonban ismét elmaradtak a várakozásoktól, azoknak csak mintegy 75 százaléka valósult meg. A településtípusok között azonban jelentősek a különbségek. A városokban ugyanis tavaly háromszor annyit költöttek például gáz-, víz- és szennyvízhálózatra, mint tavalyelőtt, a községek viszont a vártnál nagyságrenddel kisebb összeget tudtak fejlesztésre fordítani.

A helyhatóságok 2001-ben összességében 59,5 milliárd forintot nyertek el SAPARD-, ISPA- és egyéb EU-, valamint minisztériumi pályázatokon, és saját forrásból 36,6 milliárdot biztosítottak a különböző projektekhez. A tervek szerint az idén a tavalyi összegnél jóval többet, mintegy 128,2 milliárd forintot szeretnének kapni beruházásaikhoz, ám a korábbinál kevesebbet, 29,3 milliárdot tudnak saját költségveté-

sükből biztosítani. A legtöbb pályázati pénzhez, 26,2 milliárd forinthoz a megyei jogú városok jutottak. Esetükben az ISPA-n és a minisztériumi pályázatokon elnyert összegek voltak a meghatározók. A kisebb városok és a községek egyaránt 15-15 milliárd forinthoz jutottak. Míg azonban a községek mind az ISPA-ból, mind a különböző minisztériumoktól kaptak pénzeket, a városok jóformán csak a minisztériumok által kiírt pályázatokon nyertek.

A pályázati források mellett az ingatlanok értékesítéséből is jelentős bevételek folytak be az önkormányzatok számláira: 2000-ben 55 milliárd, míg tavaly - az előzetes összesítés szerint - már közel 74 milliárd, ami 34,5 százalékos növekedés. Legnagyobb arányban, 28 százalékban építési telkeket adtak el a települések, az összeg 17 százalékához üzlethelyiségek értékesítéséből jutottak, s 9 százalékot a tovább folytatódó lakásprivatizáció tett ki. Az ingatlan vagyon értékesítésében a városok járnak az élen. Úgy tűnik, hogy a községek már 2000-ben értékesítették nélkülözhető vagyonuk nagyobb részét, mert az akkori 15 milliárd forinttal szemben tavaly már csak 6,7 milliárdhoz jutottak az ingatlanok eladásából. A felmérések szerint az ingatlangazdálkodás nem csak az értékesítést jelenti, tavaly ugyanis 45,8 milliárd forint értékben építtettek vagy vásároltak - nem lakáscélú - ingatlanokat. A kormány által meghirdetett bérlakás-építési programba mind a városok, mind a községek be kívánnak szállni. Tavaly az önkormányza-tok 12 százaléka pályázott állami forrásért, s várhatóan ez az arány az idén tovább nő. (KÁ)

Munkatársunktól

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.