Az előzetes számítások szerint startra kész kisvállalkozási tőkejuttatási program keretében mintegy 300 gyors, növekedésre képes kisvállalkozás fejlődése segíthető elő 2002-2003-ban. Az indulás már csak az igazgatóság áldására vár - mondta lapunknak Szombati Zsigmond, az erre a célra az elmúlt év végén alapított Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt. elnök-vezérigazgatója. A társaság kétféle termékkel lép
piacra. Már március végére kidolgozták az összes szabályozást, és az igazgatóság rövidesen tárgyalja azt. Így rövid időn belül startolhatnak.
A szféra tőkeszegénységén segíteni szándékozó kisvállalkozói tőkejuttatási program várhatóan a kkv-kba való közvetlen tőkebefektetési termékkel indul.
Ennek részleteit azonban Szombati Zsigmond a termék igazgatósági elfogadásáig nem árulta el. A társaság a kisvállalkozások egyenként kisebb összegű feltőkésítését célozza. A tőkejuttatást banki hitel is kiegészítheti. Így együttesen és piaci alapon segítheti a gyors növekedésre képes, de tőkeszegény vállalkozásokat.
Várhatóan csak később startolnak a másik termékkel, a kkv-kba történő közvetett tőkebefektetéssel. Ez a társaság másik fő tevékenységéhez kötődik, és eladási opciók adásával célozza ösztönözni a piaci szereplők kisvállalkozásokba történő befektetéseit. Ennek értelmében eladási jog (opció) illetné meg a kisvállalkozásokba befektetőket, amely alapján üzletrészét, részvényét eladhatja a társaságnak az előre meghatározott időben és áron.
A Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt.-t a cégbíróság 2002. január 15-én jegyezte be. A társaságot a Pénzügyminisztérium (hozzájárulása: hárommilliárd forint), a Hitelgarancia Rt., valamint hét kereskedelmi bank részvételével alapította, jegyzett tőkéje 1,7 milliárd, saját tőkéje mintegy 3,5 milliárd forint a részvénykibocsátás miatt. Az elképzelések szerint a program sikeres működése esetén az állam az rt. jegyzett tőkéjét később tovább emelné, amihez PHARE-támogatás vagy EBRD-hitelbevonás is szóba jöhet, de elsősorban további bankok csatlakozására számítanak. A társaság alapvetően ágazat- és szektorsemlegesen működik, de tőkejuttató tevékenysége a pénzügyi, illetve a mezőgazdasági vállalkozásokra nem terjed ki. Ezeknek ugyanis külön támogatási eszköztára van, és az EU is külön eszközrendszert működtet ezen ágazatok számára.
MAGOS KATALIN
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.