BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódó vita a bizottságokról

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

Nem történt érdemi előrelépés a parlamenti bizottsági arányok tárgyában a tegnapi négypárti megbeszélésen. Bár az MSZP engedett korábbi álláspontjából, a Fidesz továbbra is aránytalannak találja a szocialisták javaslatát. Katona Béla, az MSZP frakcióvezető-helyettese elmondta, a szocialisták lemondtak arról, hogy négy testületben háromfős túlsúlyuk legyen.

Az MSZP nagyobb mértékben tér el az arányoktól, mint az indokolt lenne, a Fidesz egy-, illetve néhány esetben kétfős többséget javasol - jelentette ki Szájer József a Fidesz képviseletében. Szerinte az MSZP "demokráciacsomagja" méltánytalan. Katona Béla úgy fogalmazott: az MSZP kezdeményezésére a mai tárgyalási fordulóban csomagban tárgyalják a bizottsági létszám és a tisztségviselők ügyét. Utóbbival kapcsolatban kijelentette: a szocialisták szerint a kormánypár-

toknak 13, az ellenzéknek 10 elnöki poszt járna, az alelnöki tisztségeknél pedig 32:29 lenne a felkínált arány. A Fidesz teljes amnéziában szenved, négy éve ugyanis áterőszakolta saját elképzelését, amiben 4-5 fős többségük is volt a kormánypártoknak a bizottságokban - állította a szabad demokrata Eörsi Mátyás.

Az Országgyűlés 1998. június 25-én elfogadott, a parlamenti bizottságok létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló határozatából kiderül: a nagy, 26-30 fős testületekben négyfős többségük volt a kormánypártoknak. A közepes, 21 tagot számláló bizottságokban három-, a kicsi, 14 fős testületekben jellemzően kétfős "fórral" számolhatott a koalíció. Az 1998-as induláskor a kormánypártok a mandátumok 55, az ellenzékiek 45 százalékával rendelkeztek, most mindösszesen 2,6 százalék a különbség. Az akkori "mandátumelőny" a 30 fős bizottságokban háromfős többséget feltételezett volna arányosan, míg a mostani különbség egy azonos létszámú testületre kivetítve 0,78 főnyi differenciát jelent.

Mindazonáltal tény az is, hogy a ciklus során a frakciók létszámában végbement változásokat nem feltétlenül vezették át a bizottságok összetételében lévő arányokra. Ennek következtében az eltolódás jellemzően a kormánypártoknak kedvezett.

Munkatársainktól

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.