Mindenképpen megmaradnak a jelenlegi lakástámogatási rendszer különböző formái, így a hitelek, a kamattámogatás, az adókedvezmény - nyilatkozott lapunknak Csabai Lászlóné, az MSZP lakáspolitikai szakértője. Ám egy év múlva felülvizsgálják, hogy indokolatlan kiadások nem terhelik-e a szisztémát. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, s számításokkal is igazolható, hogy egy jól megválasztott hitelkonstrukció, kombinálva az adókedvezménnyel, olyan helyzetet teremt, ahol a felvett összegnél kevesebbet kell visszafizetnie a hitel igénylőjének. Az ésszerűség is azt diktálja, hogy be kell csukni az ilyen kiskapukat, hangoztatta Csabainé.
Jelzéseik szerint visszaélési lehetőségek vannak a használt lakások megvásárlása esetén kapható hiteleknél. A bankok egyelőre még jól kezelik a kérdést, de már látszik, hogy egyesek nem lakáscélra fordítják a kedvezményesen kapott kölcsönt. Itt is egy év türelmi idő után teszik meg a szükséges lépéseket. Ha kell, változtatnak a szabályozáson, és szigorítják az adókedvezmény feltételeit.
Ellentételezésként viszont a gyermekvállaláshoz kapcsolódó támogatásokat növelik - közölte a szakember.
Az egy gyerek utáni szociálpolitikai támogatás összege a mostani 200 ezerről 800 ezerre nő. Két gyerek esetén kétmillió forintot lehet igényelni, szemben a jelenlegi 1,2 millióval. A háromgyerekesek a mostaninál egymillióval többet, 3,2 milliót kapnak vissza nem térítendő lakástámogatásként. A kedvezmény legmagasabb összege négymillió forint lehet.
Már körvonalazódik az MSZP tizenöt éves lakásépítési és
-üzemeltetési koncepciója - mondta Csabai Lászlóné, hozzátéve, hogy a jelenlegi rendszerből minden használható, kedvező elemet megőriz az új kabinet. Visszanyúlnak ugyanakkor a Horn-kormány lakáspolitikájához is, hiszen az a tény, hogy a 96-97-ben 27-28 ezer lakás épült - annyi, mint tavaly -, arra utal, hogy lennének hasznosítható elemei az akkori kormányzati intézkedéseknek.
Úgyszintén felhasználják a külföldi tapasztalatokat a legkedvezőbb struktúra kialakítása érdekében. Az otthonhoz jutási gondok megoldásához szükséges intézkedések meghozatala előtt áttekintik a lakásépítés teljes vertikumát. Az alapelvek között rögzítették: olyan koncep-
ciót akarnak kidolgozni, amely konszenzusban születik, s ha négy év múlva más kormány kerül hatalomra, annak is felvállalható lesz.
Ennek keretében ösztönözni szeretnék a kifejezetten bérlakásokat építő nonprofit szervezeteket, lakásszövetkezeteket és vállalkozókat. Mint mondta, a jelenleginél kedvezőbb kamatkondíciókat kínálnának az építőknek, s e mellé olyan - szociális alapú - lakbértámogatást vezetnének be, ami garantálja a vállalkozóknak, hogy folyamatosan megkapják a befektetett pénzüket. Azoknak pedig, akik kiadják a lakásukat, a mostaninál alacsonyabb kulcsú adót kellene fizetniük. Ez az intézkedés várhatóan lefelé húzza majd a lakásbérleti díjakat - hangoztatta Csabainé.
Az önkormányzati lakásépítés továbbra is a lakáspolitika fókuszában marad, ám a szűkös források egyelőre gátat szabnak a céloknak. Az egyik legcélszerűbbnek látszó lépés az lenne az MSZP politikusa szerint, ha a személyi jövedelemadóból a jelenlegi 5 százalék helyett például 10-et kapnának vissza a helyhatóságok. A meglévő lakásállomány, elsősorban a panelek felújítása is sürgető gond, ám ehhez mindenképpen szükség lenne a lakáskataszter elkészítésére - szögezte le Csabai Lászlóné. Szerinte referenciaházakat kellene kijelölni, s azokon modellezni, milyen beavatkozásokra van szükség, s mi, mennyibe kerül. Csak ezek ismeretében lehet a feladathoz kormányzati forrásokat rendelni - tette hozzá.
Bisztricsány Julianna
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.