BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A szakma megtorpedózná a bornyilvántartást

A szakma megdöbbent, hogy újból napirendre került a bort árusító vendéglátóhelyek napi nyilvántartás-vezetésének a terve - mondta lapunknak Antalffy Gábor. A Kereskedők és Vendéglátók Országos Szövetségének (Kisosz) ügyvezető elnöke hangsúlyozta: a szándék jó, ne legyen pancsolt bor. Ez az érdeke a vendéglátósoknak is. A módszer azonban, amit a szakmának már többször is sikerült megtorpedóznia, rossz.

Mint arról lapunk korábban beszámoltunk (VG, június 3., 1-3. oldal), az új kormány számára készített szakmai törvénymódosítási javaslat szerint ismét bevezetnék a már eltörölt napi nyilvántartási kötelezettséget a bort értékesítő vendéglátóhelyeken. Általános előírásként az eladóterekben a borból választékonként továbbra is csak egy-egy palack (vagy kanna) lehetne felbontva. Igazolt rendezvényeknél viszont a több megkezdett üveg is megengedett lenne, ha ezt a vámhatóságoknál a rendezvények befejezése után haladéktalanul bejelentik.

A Kisosz szerint a borhamisítást az előállítóknál kellene tetten érni, náluk lehetne ellenőrizni. A szakma már korábban is tett javaslatot a probléma megoldására: a cukorforgalom ellenőrzésével le lehetne leplezni a hamisítást. Minilaborral a helyszínen is megoldható lenne a bor ellenőrzése.

Ám a napi nyilvántartást sem minőség-ellenőrzésre, sem a borhamisítás kiszűrésére nem tartják alkalmasnak, viszont a vendéglátósoknak pluszterhet jelentene. A Kisosz számítása szerint egy 15-16 fajta bort tartó tisztességes vendéglátós műszakváltáskor két embernek (az átadónak és az átvevőnek), záráskor pedig egynek fél-fél óra többletmunkát jelentene az ismét "felmelegített" nyilvántartási terv megvalósulása. (VG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.