"Nem a legrosszabb kompromisszum" - jelentette ki a japán kormány tegnap nyilvánosságra hozott banki reformcsomagjáról Hoszoda Hirosi, a Rating and Investment Information banki elemzője. Ogava Takahira, a Standard and Poor's (S&P) szingapúri igazgatója viszont "nem túl jelentősnek" értékelte az újonnan meghirdetett politikát, amely a gazdaság élénkítése céljából úgy akarja megreformálni a mintegy 423 milliárd dollárnyi rossz hiteleket maga előtt görgető bankrendszert, hogy adómegtakarítással kompenzálja a leírásokat. E célra 8,2 milliárd dollárt helyezett kilátásba a kormány Heidzo Takenaka gazdasági miniszter, a reformprogram atyja javaslatára.
A kormány azt reméli, hogy az adóleírások kellő mennyiségű készpénzt fognak felszabadítani a költekezési hajlandóság újraélesztéséhez - jegyzi meg a BBC, amely arra is rámutat, hogy a várható vállalati csődök ugyanakkor a munkanélküliség növekedésével fenyegetnek. Takenakának az ez irányú aggályokat is le kellett küzdenie ahhoz, hogy megnyerje terve számára a meghatározó szereplőket.
A reform három területet érint: a bankok tőkeképzését, menedzsmentjük elszámoltatását és a hitelportfóliók értékbecslését. Mindhárom területen szigorításokat rendel el, és elvárja, hogy bevezessék az amerikai típusú számviteli elszámolást. A rossz hitelek leírása következtében keletkező adómegtakarítást kötelezően a bankok saját tőkéjébe kell forgatni; becslések szerint ezáltal 40 százalékkal növekedhet a pénzintézetek törzstőkéje. A Reuters szerint a közpénzek ilyetén mozgósítása révén a folyamat egyes bankok államosítását vetíti előre.
A reform bevezetéseképpen a Bank of Japan 20 százalékkal, 9,75 milliárd dollárra emelte a havonta vásárolható hosszú lejáratú kormánykötvények összegét, és a jelenlegi 10-15 trillióról 15-20 trillió jenre a bankok által a központi banknál letétbe helyezett céltartalék mennyiségét. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.