BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódik a kötélhúzás

Nem kötött kompromisszumot az MSZP és a Fidesz a tegnapi egyeztetésen az alkotmány uniós csatlakozással összefüggő módosítása kapcsán. Mindkét küldöttség ragaszkodott pártja eddigi hivatalos álláspontjához.

A szabad demokraták, úgy tűnik, a végeredményt érdemben nem befolyásoló számarányukból adódóan következmények nélkül tarthatják véleményüket, hogy nincs szó koherenciazavarról, s a jelenleg érvényes egységes javaslat tükrözi a december eleji politikai megállapodásban foglaltakat. Szerintük az előterjesztést egyszerűen fel kell tenni zárószavazásra. Az MDF a középpárt szerepét játszva részt sem vett a konzultáción, sugallva: üres politikai pankráció zajlik.

A szocialisták kitartanak amellett: a Fidesz kifogásolta három szakasznak - amelyek a kormány rendeletalkotási jogosítványaival, a menedékesek státusával és az ország nemzetközi szervezetekkel való kapcsolatainak szabályozásával függenek össze - helye van a szövegtervezetben. Érveiket ismételve hozzáteszik: a megállapodás nem terjedt ki arra, hogy ezeket a részeket töröljék. A Fidesz értelmezése fordított: a vonatkozó egyezség arra koncentrált, hogy mi lehet benne az előterjesztésben, az ominózus pontokról szó sem volt.

Úgy tudjuk, a szocialisták egyelőre azért sem tesznek engedményeket, mert ismét sikerült elérniük, hogy a Fidesz az európai integrációt akadályozó szereplőként tűnjön fel a közvélemény előtt. E törekvésükben segíti őket, hogy a kifogásolt pontok nehezen értelmezhetők, így az ellenzéki erő nem is tudja megmagyarázni a nyilvánosság előtt, miért is lenne annyira fontos a mellőzésük. Ezzel együtt úgy tudjuk, az MSZP addig nem kíván elmenni, hogy a Fidesz nem szavazatai miatt megbukjon az alkotmánymódosítás. Eszerint legkésőbb az év utolsó plenáris ülésnapjáig - december 23-áig - várhatóan megszületik a megállapodás. Noha tegnap a felek egybehangzóan azt mondták, már nem kívánnak egyeztetni, valójában az a kérdés, melyik oldal mer elmenni a végsőkig a kötélhúzásban. (GA-TE)

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.