BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyengébb forint és megszorítás

A gazdaság versenyképességének javítása céljából hirdetett csomagot László Csaba pénzügyminiszter és Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Módosult a forint középárfolyama, és megszorításra készülhetnek a költségvetési intézmények is.

A kormány kezdeményezésére a jegybank 282,36 forint/euróra módosította a középárfolyamot az eddigi 276,1 forintról. A lebegési sáv továbbra is plusz-mínusz 15 százalékon maradt. A pénzügyminiszter tegnap fiskális megszorításokat is bejelentett. Szavai szerint 76 milliárd forintot kell megtakarítani a költségvetési intézményeknél, melyet egy egységes 2,5 százalékos kiadáscsökkentéssel, valamint a tárcáknál halmozott maradványokból való elvonással lehet megvalósítani. A fűnyíróelvű kiadáscsökkentéssel László 40-45 milliárd forintos megtakarítást irányzott elő, a maradványok szigorúbb ellenőrzésével pedig 20-25 milliárdot vél visszaszerezhetőnek. A takarékossági csomag része még a lakástámogatási rendelet megváltoztatása, ami 6-16 milliárd forinttal csökkenti a büdzsé kiadását.

László a Világgazdaság kérdésére kifejtette: a költségvetési megszorításokra azért van szükség, hogy az államháztartás hiánya a tervezett 4,5 százalékos GDP-arányos szinten teljesülhessen. Az intézkedés alapesetben csak a kormány fennhatósága alá tartozó fejezeteket érinti, de Medgyessy Péter kormányfő a többi fejezet gazdáit is hasonló lépésre kéri fel.

A korábban eldöntött infrastrukturális fejlesztéseket és útépítéseket folytatja a kormány, korlátozásra nem kerül sor - hangoztatta a pénzügyminiszter. Kitért arra is, hogy a bejelentett sáveltolás és a kiadáscsökkentési csomag mind rövid, mind hosszabb távon a versenyképesség javítását és a munkahelyteremtés elősegítését szolgálja. Ezért született közös döntés a Magyar Nemzeti Bankkal. Hozzátette azt is: a 2003-ban megkezdett szigorúbb költségvetési politikát 2004-ben is folytatni kell.Járai Zsigmond kérdésre elmondta: a kormány azzal érvelt a sáv eltolása mellett, hogy a gyengébb forint az exportőröknek nagyobb biztonságot jelent. Hozzátette: a jegybank úgy látja, hogy erre az ösztönzésre szüksége van a gazdaságnak, s az inflációs célok gyengébb forinttal is teljesíthetőek. A forint sáveltolását Járai Zsigmond szerint az elhatározott költségvetési megszorítás tette lehetővé, s ezt a lépést a jegybank üdvözli. De a szigorúbb költségvetési politikának együtt kell járnia a teljesítményekhez jobban igazodó bérkiáramlással is - figyelmeztetett.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.