Ismét csökkent a mezőgazdaság nemzetgazdaságon belüli szerepe - rögzíti az agrárgazdaság 2002-es helyzetéről szóló FVM-jelentés. Az értékelés évenkénti elkészítését az agrártörvény írja elő. Az elemzésről az Országgyűlésnek a következő évi költségvetés benyújtása előtt határoznia kell, hogy a tapasztalatokat az agrárbüdzsé összeállításakor figyelembe lehessen venni. (A parlamenti vita az elmúlt két évben elmaradt.) A beszámolót a beterjesztés előtt az ágazati szervezetekből, szakértőkből és kutatókból álló agrárgazdasági tanácsnak is meg kell tárgyalnia, és a jelentéshez a testület véleményét is csatolni kell. A tanács várhatóan a jövő héten ül össze az ügyben. A mezőgazdaság tavaly már csak 3,5 százalékban részesedett a GDP-ből. A mezőgazdaság nemzetgazdasági szerepe - hasonlóan a fejlett országokhoz - csökken. A 3,5 százalékos mutató az EU-ra jellemző, 2-5 százalékos sáv közepén helyezkedik el.
A hazai fogyasztásban egyre kisebb hányadot képviselnek az élelmiszerek. Az arány 2000 óta egy évben sem érte el a 30 százalékot. Bár a foglalkoztatotti létszám zsugorodása megállt, az alacsony jövedelmezőség miatt a mezőgazdaság továbbra sem vonzó a befektetők számára. Így az ágazat újra kismértékben, csak 6,3 százalékkal vette ki a részét a nemzetgazdasági beruházásokból. Hasonló a helyzet az exportban: súlya tavaly 6,8 százalék lett. Ehhez hozzájárult a forint mintegy 70 milliárd forint veszteséget okozó erősödése.
A mezőgazdasági termékek változatlan áron számított bruttó kibocsátása 4,4 százalékkal esett vissza. Az állattenyésztés teljesítménye 2 százalékkal nőtt, de a növénytermesztésé 10-11-gyel csökkent a már akkor is sújtó aszály miatt. A növényi termékek ára csak 2 százalékkal emelkedett, miközben az állati eredetű cikkekké 5-tel mérséklődött. Így a mezőgazdasági termelői árszínvonal 1,1 százalékkal elmaradt az előző évitől. Kedvező: tavaly az agrártermeléshez felhasznált ipari anyagok ára is 1,1 százalékkal csökkent. Ennek révén az agrárolló nem nyílt 2002-ben.
A kettős és egyszerűsített könyvvitelt vezető, több mint 10 ezer mezőgazdasági társas vállalkozás bevétele 1234 milliárd forint volt, ami 4 százalékos bővülés. A növekedést ráadásul - állítja az FVM - a kormányzati dotációs intézkedések tették lehetővé, mivel az ágazat egy adóskonszolidációs program keretében 60 milliárd forint rendkívüli térítésmentes támogatást kapott. Ebből a társas vállalkozásokra mintegy 40 milliárd jutott. Szintén jelentősen, mintegy 30 milliárd forinttal apadt volna az adózás előtti eredmény. Ám ezt a konszolidációs források 47,2 milliárdra növelték, ami az elemi károk ellenére is 9 milliárdos (23 százalékos) javulást eredményezett a 38,4 milliárdos 2001-es adathoz képest. Az egyéni gazdaságok az FVM vizsgálatai szerint tavaly is szerény mértékű, 500 ezer forintos átlagos adózás előtti eredményt értek el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.