BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Burgenlandot akarnak a Dél-Alföldön

Az idén négy projekt összesen 3,5 milliárd forint címzett támogatást nyert a központi költségvetésből Békés megyében. Varga Zoltán megyei elnök szerint a pályázatokat többek között azért nyújtották be, mert az EU-csatlakozás utáni költségvetési évben várhatóan megváltozik a támogatási rendszer. A most dotált projektek a ciklus végéig biztosan megvalósulnak.

Az állami forrásokból két, a megyei közgyűlés által támogatott program valósul meg: Dél-Békésben oktatási centrum létesül, és folytatódik a belvízrendezés is. A harmadik projektet Békéscsaba nyújtotta be egy szakközépiskola felújításához, míg Orosháza a művelődési ház rekonstrukciójára nyert pénzt. Más megyékhez viszonyítva sok, vagy kevés a megszerzett forrás?

A benyújtott forrásigényekhez képest érdemi nagyságrendű az elnyert támogatás összege. A pályázatok a kormány által is kiemelten preferált oktatási és kulturális szférát érintik. A belvízrendezési terv folytatásának támogatása pedig azt igazolja, hogy e speciális, a Körös-völgyre jellemző probléma teljes körű megoldását a kormány kiemelten kezeli. Az EU-csatlakozást követően alapvető átrendezés várható a hazai forrásszerzési rendszerben, ezért előny, hogy négy nagy állami címzett beruházás sorsa eldőlt, és a megvalósítás időtartama is pontosan behatárolható.



A brüsszeli pályázati pénzek egyik fő célja a több település és helyi civil szervezet összefogásával megvalósítható, térségi fejlesztések támogatása. Milyen a Békés megyei kisvárosok és kistérségek forrásszerzési képessége?

Kistérségeink aktívak, sok pályázatot nyújtottak be az Európai Pályázati Előkészítő Alapra. A Dél-Alföldön belül Békés megye az összesített adatok alapján jobban szerepelt, mint Csongrád vagy Bács-Kiskun, és országos átlagban sem rossz a helyezés.



Hogyan ítéli meg a megye - különösen a periferikus területek - felzárkózási esélyeit?

Ezt ma nem könnyű megítélni. Az önkormányzati szférába sikerült sok forrást hozni. Szeretnénk elérni, hogy a megyét is mindinkább potenciális fejlesztési területként vegyék számításba. Itt némi előrelépés érzékelhető. A megyében működő vállalkozások beruházási kedvének ösztönzésére ez évben több mint 300 millió forint decentralizált területfejlesztési pénz áll rendelkezésre. A kiírt pályázatra nagyon sok vállalkozás nyújtott be programot. Vannak közöttük olyan beruházási projektek, amelyek Békés megye gazdaságát hosszú távon meghatározhatják. A Felina nemzetközi vállalatcsoport például szeghalmi üzemébe tervezi telepíteni az európai szabászati központot. Békéscsabán közel háromszáz új munkahelyet létesít az orosházi székhelyű, kanadai érdekeltségű Linamar Hungary Rt. A Guardian csoport orosházi gyárában is elindul egy beruházás. A délkeleti országrészben a befektetők mai beruházási szándékai csak a gazdasági teljesítmény szinten tartásához, a leszakadási folyamat mérsékléséhez elegendőek. Békés megye gazdasági teljesítménye még mindig messze elmarad az ország fejlettebb megyéitől.



Milyen ma az itteni agrárgazdaság? Lehet-e számítani átmeneti problémákra a csatlakozás után?

A piac tisztulására lehet számítani. Azok az élelmiszer-ipari cégek erősödnek meg, amelyek már ma is megfelelnek az EU-s előírásoknak. Ilyen például a húsiparban a Gyulai Húskombinát, a Csabahús Kft., vagy a tartósítóiparban a Békéscsabai Hűtőház Rt.



Sok kisvárosban és -térségben a kis- és középvállalkozások a legnagyobb foglalkoztatók. Mennyire innovatív ma ez a kör?

Meglehetősen összetett a kép. A számukra pályázható decentralizált területfejlesztési alap összege többszörösére nőtt. A fejlesztési célok az egyszerű bolti infrastruktúra fejlesztésétől a nyomdaipari csúcstechnológia kiépítéséig szóródnak. Célunk, hogy azok a pályázók kapjanak prioritást, akiknek projektje harmonizál a megye és az adott kistérség vagy település fő területfejlesztési céljaival.



A megyei közgyűlés egy szakértő céggel új területfejlesztési programot dolgoztat ki, bár az elmúlt évtizedben több hasonló is készült. Miért van szükség újabbra?

A megyei területfejlesztési tanács adta a megbízást. Szeretnénk olyan tervvel bírni, amelynek megvalósítására 2004. május 1-je és 2006. december 31-e között reális esély van. Mindehhez segítséget nyújt, hogy ismerjük az EU-források nagyságrendjét, az ágazati és a kormányzati támogatások keretösszegeit. Közben a tervezés és a siker érdekében tudnunk kell, mely projektekhez kell a forrásokat helyi szinten előteremteni.



Az uniós csatlakozás után a megye rövidesen a schengeni határ mellett "találja magát". Milyen változásokat hozhat ez a gazdasági és a társadalmi életében?

Ez logisztikai szempontból felértékelődést jelent. Már most vannak érdeklődők, akik itt szeretnének logisztikai bázist létesíteni. Nagy lehetőségünk a vasút, hiszen Békéscsaba a legnagyobb nemzetközi vasúti csomópont a schengeni határ mellett. A ciklus végére EU-forrásból Budapest- Szolnok-Békéscsaba-Lökösháza között befejeződnek azok a vasútfejlesztések, amelyek a gyors és biztonságos szállítást teszik lehetővé Nyugat-Európa és a Balkán között. Békéscsabának minden esélye megvan arra, hogy a keleti országrész legnagyobb vasúti logisztikai központja legyen. A Körös-völgy számára nagy lehetőséget jelent, hogy egyben határa is lesz az Európai Uniónak. Ennek minden előnyét szeretnénk kihasználni. Jó példával járt elöl Ausztria keleti tartománya, amely az északnyugat-magyarországi megyékben alakított ki kölcsönös előnyökre építő kapcsolatot. Célunk, hogy az elkövetkező években Békés megye a Dél-Alföld Burgenlandja legyen.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.