BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bürokratikus terhek a cégeken

Nagy terhet ró a gazdaság túlszabályozottsága a magyar vállalkozásokra - derül ki a Világbank 133 országra kiterjedő vizsgálatából. A számokból kiderül: hazánk több területen még a jelentésben igen elmarasztalt lengyeleknél is rosszabb eredményt mutat fel. Míg például egy kft. megalapítása Lengyelországban az egy főre eső bruttó nemzeti jövedelem (GNI) 22,8 százalékába kerül az EU átlagát jelentő 13 százalékhoz képest, addig az Magyarországon nem kevesebb, mint 64,7 százalék - állítja a Világbank. Hazánkban a procedúra ráadásul hosszabb időt vesz igénybe; a lengyelországi 58 helyett 65 napot. Összehasonlításul: az USA-ban négy, Ausztriában 30, de még Romániában is csak 46 nappal kell számolni.

Míg Lengyelországban a cégalapítás minimális tőkeigénye (az az összeg, amelyet a vállalkozónak a regisztrációs szám megszerzése érdekében egy bankszámlán el kell helyeznie) az egy főre eső GNI 23,1 százaléka, addig Magyarországon 222,3 százaléka (ez nyilván a kft. minimális 3 millió forintos törzstőkéjén alapul - a szerk.). Ebben a tekintetben hazánk olyan rosszul áll, hogy Európában csak Románia, Ukrajna, Szerbia és Montenegró, illetve Bosznia végzett hátrébb a világbanki listán. Számos ország egyáltalán nem is állít pénzügyi követelményt a cégalapítás elé.

Magyarországon csődöt jelenteni is költségesebb, mint Lengyelországban. Míg ott a csődeljárás költsége a vagyon 18, addig hazánkban annak 38 százalékát emészti fel. Norvégia, Finnország és Hollandia 1-1, az USA négy, Németország és Románia 8-8 százalékkal büszkélkedhet. Az uniós átlag kilenc százalék. Térségünkben egyedül Csehországban éri el a csődeljárás költsége a magyarországi 38 százalékot, amelynél magasabb arányt már sehol sem találunk.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.