BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökkenő lakossági bizalom

A III. negyedévi lakossági bizalmi index 36,2 százalék, ami 8 százalékponttal kevesebb az előző negyedévihez képest - közölte az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet. Az eddig mért 2002. II. negyedévi legmagasabb értékhez képest 15 százalékponttal maradt el az idei III. negyedévi lakossági bizalmi index.

A legnagyobb visszaesés az ország gazdasági helyzetének és a család pénzügyi helyzetének következő évi megítélésében történt, amikor is 15 százalékpontos, illetve 10 százalékpontos csökkenést regisztrált az Ecostat.

Újra felerősödtek az inflációs várakozások a III. negyedévre.

Az előző negyedévhez képest jelentősen, helyenként 20-30 százalékponttal nőtt a pesszimista válaszadók aránya.

Ugyanakkor a magas reálkereset növekedésének hatására a lakosság saját anyagi helyzetének megítélése fokozatosan javult.

A háztartásoknak mintegy hattizede értékeli anyagi helyzetét közepesnek egyötöde rossznak, négy százaléka nagyon rossznak. A lakosság 14 százaléka tartja háztartása anyagi helyzetét jónak.

A lakosság 41 százaléka nem érez változást háztartása pénzügyi helyzetében az előző évhez képest, 14 százaléka számolt be javulásról, 44 százaléka romló anyagi helyzetről számolt be.

Az ország gazdasági helyzetének értékelésében a korábbiakhoz képest megkétszereződött a pesszimisták aránya. A makrogazdasági helyzet elmúlt évi változásának értékelésére 30 pontos átlagérték adódott, ami komoly változás a tavalyi 50 pont körüli értékhez képest.

A lakosság véleménye szerint az ország gazdasági helyzete lényegesen romlott az egy évvel ezelőtti állapothoz képest- derül ki az Ecostat felméréséből.

Az ország gazdasági helyzetét illetően a jövő megítélésében az előző éveknél valamivel optimistábbak a háztartások.

Megszakadt az az eddig megfigyelt tendencia, hogy a lakosság az ország helyzetének változását kedvezőbben ítéli meg, mint sajátját.

A megtakarítási hajlandóság csökkent az előző negyedévhez képest, bár a reálkereset-növekedés ezt nem indokolná. Az elmúlt felmérések 50-53 pontos értékei után a megtakarítási hajlandóság mutatója 49 pontra süllyed. (MTI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.