BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Észtország a legjobb befogadó

Kelet-Európa 27 átmeneti gazdasága közül 2003 és 2007 között Észtország kínálja majd a legkedvezőbb üzleti környezetet a befektetőknek. A második a sorban Cseh-, a harmadik pedig Magyarország lesz - állapítja meg az Economist Intelligence Unit (EIU). Szakértői szerint ugyanakkor az EU-hoz első körben csatlakozóktól valószínűleg elfordulnak a befektetők a térség kevésbé fejlett keleti és déli része felé. Középtávon a balkáni országok - elsősorban Szerbia-Montenegró - érhetik el a leggyorsabb javulást.

Kelet-Európában egyébként az átlagos üzleti környezet pontszáma 16 százalékos (0,8 pontos) javulást ér el, az 1998-2000 és a 2003-2007 közötti időszakokat összehasonlítva - írják az Economist Intelligence Unit elemzői. Ebben az időtávban egyik országnál sem várható visszaesés a külföldi befektetésekben, bár a javulás valószínűleg minimális lesz azokban az államokban - Fehéroroszországban, Üzbegisztánban és Türkmenisztánban -, ahol a reformok lelassultak.

Változatlanul az átalakulásban élenjáró országok találhatók az EIU maximum 10 pontos skálájának élbolyában, s közülük Horvátország (9. helyezés) az egyetlen, amely nem tartozik az Európai Unió tagjelöltei közé. Az elemzők szerint a majdani uniós tagoktól a privatizációs lehetőségek megcsappanása, a béremelések nyomán a költségelőnyök eltűnése és az uniós szabályozás növekvő terhe várhatóan eltereli a befektetőket a térség keleti és déli része felé.

A nyolc kelet-európai EU-tagjelölt vonzotta 1998 és 2002 között a térségben befektetett 143 milliárd dollár kétharmadát. Ez a részarány az előre jelzett 200 milliárdos tőkebeáramlás 50 százaléka alá csökken a 2003-2007 közötti időszakban. Főleg a Cseh Köztársaságban, Lengyelországban, Magyarországon és Szlovéniában lehet visszaesésre számítani, miközben emelkedő trend figyelhető majd meg a térség más részein, különösen a volt Szovjetunió területén, Oroszországban, Azerbajdzsánban és Kazahsztánban.

Az üzleti környezetet tekintve kiemelkedik az EU-tagjelölti sorból Észtország, amely - amellett, hogy dinamikus a makrogazdasági irányvonala - igen nyitott a külföldi befektetésekre (FDI) és a külkereskedelemre. A GDP-hez és a népességhez viszonyítva magas FDI-mutatók versenyképes vállalkozásokat és üzleti gyakorlatot alakítottak ki a balti államban. Mindezek az előnyök ellensúlyozzák azt a néhány hátrányt - például a hazai piac kicsiny voltát -, amelyekkel Észtország bír.

Az EIU szerint a vizsgált 27 országba elsősorban az olcsó, ám képzett munkaerő, a piacok közelsége és a természeti kincsek bősége vonzza a befektetőket. Ugyanakkor ebben a folyamatban a várakozások szerint még a mostani dekád első éveiben is visszahúzó erőt jelenthetnek az intézményi hiányosságok, a bürokrácia és az átalakulás időkénti elakadása.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.