Éles versenyre lehet számítani az idén a települések 2004. évi számlavezetői posztjainak elnyeréséért, tavaly ugyanis az önkormányzati választások miatt kisebb számban írtak ki pályázatokat a helyhatóságok - ez a hazai pénzintézetek egybehangzó véleménye. Elsősorban azok az önkormányzatok kérnek majd ajánlatokat a bankoktól, amelyek a jövőben jelentős fejlesztést terveznek - vélik a piaci szereplők.
A kisebb bankok és takarékszövetkezetek várhatóan az idén is "elhódítanak" pár tucat települést a piacvezető OTP-től, ám a Postabank önkormányzati üzletágának vezetője, Bárdi Károly esélyt lát arra is, hogy komoly mozgások legyenek. Az OTP részesedése az önkormányzati üzletágban ma meghaladja a 80 százalékot. Ennek az aránytalanságnak idővel rendeződnie kell, ráadásul az uniós versenyszabályoknak is jobban megfelelne a kiegyensúlyozottabb piac - jegyezték meg a Postabanknál.
A helyhatóságok mozgását alapvetően a pénzintézetek által kínált kondíciók döntik el - állítja Nehéz Bea, az Erste Bank önkormányzati üzletágának igazgatója. Amiben nagy az eltérés a pénzintézetek között, az a szolgáltatások színvonala, a bank rugalmas döntéshozatali rendszere, a számítástechnikai háttér, a referenciák száma, az ügyfélközpontúság, a kimondottan önkormányzatok számára kidolgozott termékstruktúra - sorolja Keményné Koncz Ildikó, a Raiffeisen Bank önkormányzati üzletágvezetője. Hozzáteszi: egyre vonzóbb az a bank, amely pénzügyi tanácsadást, alternatív finanszírozási eszközöket, az európai uniós források megszerzésének segítségét kínálja.
Az önkormányzati kiskincstári szolgáltatás, kiegészítve a készpénz-menedzselési rendszerrel, szinte minden piaci szereplőnél megtalálható, így az OTP-nél is. A pénzintézet célja, hogy megőrizze piacvezető pozícióját az önkormányzati szolgáltatások piacán. A június végi adatok alapján a betéteknél 60,4, a hiteleknél 55,6 százalékos szeletet hasít ki a tortából.
A takarékszövetkezetek számára továbbra is stratégiai cél a bővülés ebben az üzletágban. Véleményük szerint a versenyben egyre nagyobb hangsúlyt kap a kistérségi jelenlét, a szerepvállalás, illetve a helyi mikrokörnyezet ismerete. Ebben a takarékszövetkezetek mindig is erősek voltak - hangsúlyozzák.
A Raiffeisen Bank szem előtt tartva az igényeket, a jövő évi EU-csatlakozást és a nemzeti fejlesztési tervet, bevezette a kincstári rendszert, illetve a döntéshozatalt megkönnyítő vezetői információs rendszert. A Raiffeisen szeretne részt venni a panelprogramban is, és készülnek az önkormányzati bérlakásépítésre.
A Postabanknál a kis- és közepes települések állnak célkeresztben, hiszen ez illik a bank hálózatához. Bárdi szerint a szolgáltatásfinanszírozás lehet a húzóágazat. Ajánlatuk a PPP-programtól kezdve az EU-s források előfinanszírozásán át a kiskincstári rendszerre is kiterjed.
A Kereskedelmi és Hitelbank több mint 250 önkormányzattal áll üzleti kapcsolatban, ám a náluk számlát vezető helyhatóságok számáról nem kívántak nyilatkozni. A pénzintézet a hitelkapcsolattal rendelkező települések számát is növelni kívánja. A K&H az idén önkormányzati üzletágat hozott létre, ezzel is jelezve, immáron stratégiai partnernek tekinti a településeket.
Júniusban indította önkormányzati üzletágát az Erste Bank. Nyolc-tíz új ügyféllel lenne elégedett az üzletágvezető, ám mint mondja: nem a számlavezetett önkormányzatok számának növelése az elsődleges céljuk, hanem hogy a projektek finanszírozása terén növeljék részesedésüket.
A CIB Banknál a közelmúltban fogalmazódott meg célként, hogy az önkormányzati ügyfélkörben jelentős piaci részesedést hasítsanak ki középtávon. Ennek érdekében került sor az önkormányzati üzletág szervezeti megalapozására s a településeknek felajánlható termékek kifejlesztésére. Elsősorban a nagyobb fejlesztési igényekkel rendelkező önkormányzatok jelentik a megcélzott ügyfélkört.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.