BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevés fogy az Európa-hitelből

Az Európa-hitel 80 milliárd forintos kedvezményes kis- és középvállalkozói (kkv-k) keretének kihasználtsága alig 5,26 százalékos - tudta meg lapunk. Kockázatos most beruházni, illetve eladósodni - magyarázzák a helyzetet szakmai körökben. A bankok azonban az év végéig 30-35 milliárd kihelyezését prognosztizálják.

A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. adatai szerint a május végén indult Európa technológiai felzárkózási beruházási hitelprogram 80 milliárdos kedvezményes keretére eddig 147 kérelmet nyújtottak be. A konstrukcióban részt vevő bankokhoz beadott igények összértéke mintegy hétmilliárd forint. Eddig 96 kérelmet bíráltak el pozitívan, 4,205 milliárd forint értékben.

Az Európa-hitel pillanatnyilag mindössze 5,26 százalékos kihasználtsága ellenére nincs ok pánikra - vélik a "bankosok", mondván, az új termékek lassú felfutása nem szokatlan. A pénzintézetek az év hátralévő részében boomra, 30-37 milliárd forint kihelyezésére számítanak.

Optimizmusukat a kormány kkv-célú hitelekhez nyújtott árfolyam-garanciájára is alapozzák, aminek köszönhetően alacsonyan tartható a kamat. Ez jelenleg csak 6,32 százalék. Információink szerint az egyik kereskedelmi bank az Európa-hitelhez hasonló konstrukciót készült indítani, de elállt az ötlettől, mivel nem tudta nyomott kamattal megvalósítani azt.

A legnagyobb probléma - fogalmazott lapunknak Antalffy Gábor, a Kisosz ügyvezető igazgatója -, hogy a kkv-k a mostani gazdasági helyzetben nem tudnak hitelt felvállalni. A recesszió, a megszorító intéskedések hatására nőnek a vállalkozók működési költségei, és a lakossági fogyasztás sem bővül. A kkv-k tőkeszegények, így legalább részben visszatérítendő támogatásra lenne szükségük. A kölcsönből történő beruházás megtérülését nem látják a bizonytalan helyzetben.

A VOSZ-nál kevés kritika érte az Európa-hitelt - tudtuk meg Károlyi Miklós főtitkártól. Ezt annak tudják be, hogy szolgáltatásaik kedvezőbb, gyorsabb, szabad felhasználású lehetőségeket kínálnak a szféra forgóeszköz-finanszírozási problémáira, illetve beruházásaikhoz. A Széchenyi-kártyával július óta már ötmilliós hitelhez juthatnak a vállalkozások. A Volksbankkal kötött együttműködési megállapodás értelmében az Optimum 3-15 milliós, az EBRD kétszer 30 milliós hitelt is lehetővé tesz. A VOSZ által javasolt vállalkozások 95 százaléka kapott hitelt, méghozzá hét nap alatt. Ezek rugalmasságuk, gyorsaságuk miatt igen kelendőek.

Peredi Péter, a Fuvosz főtitkára szerint két oka van, hogy a szakmacsoport nem tud élni az Európa-hitel lehetőségével. Az egyik, hogy minimum tízmillió forint, és amelyik vállalkozó járműcserére szorul, nem képes a szükséges önerőt vállalni. A szakember bízik abban, hogy a gazdasági tárca tervei szerint a kkv-knak a közeljövőben induló járműcserét támogató pályázata, valamint a midihitel javít a helyzeten. A másik probléma, hogy az Európa-hitel futamideje hoszszú, de a fuvareszközök amortizációja rövid.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.