BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kockázatos a dollárleértékelődés

Bumerángként üthet vissza az Egyesült Államokra, ha a partnerországok engednek Washington nyomásának, és felértékelik vagy hagyják erősödni saját valutájukat - figyelmeztetnek a Bloomberg által idézett elemzők. A dollár értékvesztése az amerikai deficitek finanszírozásában járna beláthatatlan következményekkel.

Stephen Roach, a Morgan Stanley vezető közgazdásza kétségesnek tartja, hogy a dollár értékvesztésétől várt exportboom révén talpra lehetne állítani az amerikai gazdaságot. Az első hatás, amire a zöldhasú leértékelése nyomán számítani kell, az a külföldi befektetők eltántorítása a dollárban kifejezett aktíváktól - véli. Az árfolyamkockázatok ugrásszerű növekedése nyomán megcsappanna a külföldi érdeklődés az amerikai állampapírok iránt, ezért jelentősen növelni kellene a tőlük remélhető hozamokat, ami viszont az egész amerikai kamatszintet erőteljesen megemelné. A drága hitelek letarolnák az utóbbi hónapok növekedésének bázisát adó jelzálog-refinanszírozást, erősen viszszavetnék a lakások és családi házak, tovább a személyautók iránti keresletet, ennek következményei pedig egyelőre beláthatatlanok.

A külföldi befektetők eltántorításának veszélyét a Bloomberg azzal a számítással érzékelteti, hogy egy évvel ezelőtt valamely 1000 dollár értékű amerikai értékpapír megszerzéséért egy

európai befektetőnek 1023 eurót kellett fizetnie. Ha ezt most el akarja adni, akkor a visszaváltás után 872 euró marad számára. Japán viszonylatában csak valamivel kisebb egy ilyen tranzakció vesztesége. Az amerikai Pimco befektetési alap vezetője, Bill Gross a kockázat méreteinek jellemzésére rámutat, hogy a mintegy 3400 milliárd dollárnyi amerikai államadósságból hozzávetőleg 1400 milliárd van külföldi kézben, ez utóbbi hányad mintegy 40 százalékát japán és kínai befektetők tartják birtokukban. Ennek alapján az amerikai gazdaságot a szakadékba lehetne taszítani, ha a japán jegybank megszüntetné a dollár vásárlását, és ha Kína felszámolná a kötött valutaárfolyamot.

A dollárleértékelő és exporterősítő kurzus már csak azért is hatástalan maradna, mert a kivitel az amerikai gazdaságban mindössze 10 százalékos arányt képvisel. Ezzel szemben a duzzadó kereskedelmi deficit elérte a GDP 5,1 százalékát. Az október 1-jén kezdődő pénzügyi évben a - a Merrill Lynch és a Citigroup becslése szerint - az amerikai költségvetési hiány eléri a 600 milliárd dollárt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.