BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem kell fémzárolt vetőmag

Nem kell feltétlenül fémzárolt vetőmagot használniuk a hazai gazdálkodóknak ahhoz, hogy jövőre hozzájuthassanak az uniós közvetlen agrártámogatásokhoz - jelentette be tegnap Németh Imre agrárminiszter. Mint ismert, Magyarország 2004-től az úgynevezett egyszerűsített kifizetési rendszer "kombináltnak" nevezett változatát kívánja bevezetni az EU-ban általánosan alkalmazott normál (standard) gyakorlat helyett. Jövőre - 255 forint/euró árfolyamot alapul véve - mintegy 170 milliárd forintnyi közvetlen támogatást kellene célba juttatni, amelyből 76 milliárd az unióból, 92 milliárd forint pedig a magyar költségvetésből származna. Előbbi összeg a mai EU-tagoknak járó támogatás 25 százalékát teszi ki, míg a hozzá kapcsolódó nemzeti keret 30 százalékos kiegészítési lehetőséget takar.

Az egyszerűsített rendszerben előreláthatólag 4,314 millió hektár után járhat majd támogatás, szemben a csatlakozási megállapodásban rögzített, 3,5 millió hektáros gabona-, olajos-, fehérje- és rostnövényterülettel (öszszefoglaló néven gofr-terület). Németh szerint így a dotációk a kertészeti, a zöldség-, a gyümölcs- és a gyepterületekre is kiterjedhetnek, vagyis több gazda juthat a forrásokhoz. Az unió ráadásul nem ellenőrzi majd a mezőgazdasági kvóták kihasználtságát, és a gazdálkodóknak nem kell ugaroltatniuk sem.

A 4,314 millió hektárnyi terület között ugyanakkor csak a 25 százaléknyi EU-s közvetlen kifizetést lehetne szétosztani, ami miatt egy hektárra "csupán" 17-18 ezer forint jutna. A kormány a "kombinált" elképzelések szerint a 30 százalékos nemzeti kiegészítésből csoportosítana át forrásokat arra, hogy a normál (standard) gyakorlatban támogatott állattenyésztési ágazatok (szarvasmraha, juh, kecske, tej) az egyszerűsített rendben - ahol a pénzeket csak hektárra vetítve lehetne kiutalni - ne járjanak rosszabbul. A 30 százalékos keretből megmaradt részt pedig - összhangban az EU-s előírásokkal - alapvetően a gofr-növényekkel foglalkozó gazdáknak adná. Így tehát e termelők támogatása nőne a minimumnak tekinthető, 17-18 ezer forintos hektáronkénti dotációhoz képest, de több ezer forinttal elmaradna a normál szisztéma szerint kalkulálható, 40-45 ezer forintos mértéktől. (VG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.