BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olasz-magyar nézeteltérések

Nem lenne működőképes az Európai Bizottság, ha továbbra is minden tagállam egyformán egy-egy tagot delegálna bele - szögezte le a Világgazdaság kérdésére Rocco Buttiglione olasz Európa-ügyi miniszter Gottfried Péter integrációs és külgazdasági ügyekben illetékes államtitkárral közösen tartott sajtótájékoztatóján.

A miniszter arra a kérdésre reagált, hogy mit szól az egy ország, egy biztos elvének megőrzését szorgalmazó magyar felvetéshez. "Gondoljanak csak bele, ez most 25 bizottsági tagot jelentene, de néhány év múlva, Románia és Bulgária csatlakozásakor már 27-et, majd a balkáni országok belépése után harmincnál is többet" - fejtegette Buttiglione. Valamivel megértőbb volt a budapesti látogatáson tartózkodó olasz miniszter azzal a magyar igénnyel kapcsolatban, hogy az unió készülő alkotmánya tartalmazzon előírásokat a kisebbségek védelméről. "Az olasz alkotmány biztosítja Európában a legjobb módon a kisebbségek védelmét, s természetesen szívesen látnánk, ha ez uniós keretek között is megjelenne" - emelte ki a miniszter mind Gottfrieddel, mind Juhász Endre integrációs ügyekben illetékes tárca nélküli miniszterrel folytatott tárgyalásai után az újságíróknak.

"Az első számú prioritás azonban az, hogy az uniós alkotmány még az idén elkészüljön" - tette egyértelművé a miniszter, hogy mit választ, ha egy esetleges nézeteltérés a kisebbségi kérdés körül (amely az alkotmány tervezetében egyébként nem szerepel) a tárgyalások elhúzódásával fenyegetne. Juhász Endre maga is elismerte, hogy ebben a kérdésben a tagállamok megosztottak, de egyértelművé tette: hazánk szerint a kisebbségekre utaló rész nem veszélyeztetné az alkotmány egészére vonatkozó konszenzus elérését. Mint ismeretes, az alkománytervezet sorsáról döntő kormányközi konferenciát október 4-től tartják.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.