A hét végén történtek világosan mutatják az egységes európai árampiac létrehozásának szükségességét - mutatott rá az Európai Bizottság azzal kapcsolatban, hogy vasárnap hajnalban Szardínia és Capri szigete kivételével Olaszország egésze több órára sötétbe borult. A példátlan áramkimaradás közvetlen kiváltó oka a jelek szerint az árambehozatalt lebonyolító svájci vezeték sérülése volt, ám - mint arra Loyola de Palacio energetikai biztos szóvivője sietett rámutatni - Brüsszel már régóta az uniós villamos hálózat egyik leggyengébb láncszemeként tartja számon az olaszt. A nemzetközi vérkeringésbe való jobb bekapcsolódás elengedhetetlen, hiszen Olaszország egyre nagyobb arányban szorul importáramra, miután a hazai termelőkapacitás az atomenergia tilalma és az egyéb beruházások akadozása miatt igencsak szűkös - mutat rá a Financial Times.
Az olasz munkaadói szövetség, a Confindustria szerint a vasárnapi fiaskó az elmúlt évtizedek sorozatos hibáinak és a nemzeti energiapolitika hiányának a következménye. A kormány ugyan jelentős fejlesztéseket irányzott elő, ám a helyi lakosság tiltakozása és a bürokrácia a Bloomberg szerint oda vezetett, hogy egy évtizede nem épült újabb erőmű az országban. A légkondicionálás terjedése eközben - csakúgy, mint az EU többi déli tagállamában - folyamatosan növeli a nyári energiafelhasználást.
A nyugat-európai villamos hálózatok túlterheltsége - amire az elmúlt időszakban több súlyos áramkimaradás is rávilágított - szakértők szerint alapvetően a nemzetközi áramkereskedelem által kiváltott árnyomással függ össze. A nagykereskedelmi árakat annyira leszorítja a piaci verseny, hogy a vállalatok kénytelenek elhanyagolni a karbantartási munkákat, nem is beszélve az új beruházásokról. Mindössze azzal vigasztalódhatnak az európaiak, hogy a félresikerült liberalizáció eredményei itt egyelőre nem anynyira súlyosak, mint az Egyesült Államokban, ahol - a korábbi kaliforniai és más áramszünetek után - augusztus közepén a keleti part 50 millió lakosa maradt villamos energia nélkül.
Az utóbbi idők európai áramkimaradásai kapcsán szakértők emlékeztetnek rá: már jó ideje fenyeget, hogy elfogynak a tartalékok. Másfél-két évvel ezelőtt még legalább 50 ezer megawattnyi felesleges kapacitásról beszéltek szakmai körökben, az idei nyáron azonban kiderült, tulajdonképpen nincs számottevő tartalékkapacitása a kontinentális rendszernek, ami vészhelyzetben hadra fogható volna. A piaci árak nem adnak megfelelő fedezetet a tartalékolásra, a szabályozás pedig, úgy tűnik, nem ösztönzött eléggé a biztonsági tartalékok kiépítésére.
De nem csak a termelésben, a szállításban sincsenek komoly tartalékok. A Világgazdaság által megkérdezett energiaipari szakértők egybehangzóan úgy vélik, az európai távvezetéki összeköttetések elsősorban nemzetközi kisegítésre készültek, nem alkalmasak jelentős mennyiségű áram huzamosabb ideig történő szállítására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.