BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Röviden

Gyenge amerikai kiskereskedelmi adatok

A júliusi 1,3 százalék után, az elemzői várakozásokban szereplő 1,4 százalék helyett, mindössze 0,6 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom az Egyesült Államokban. A közgazdászok arra számítottak, hogy a fogyasztói bizalom erősödése, az adócsökkentések és a tanévkezdéshez kapcsolódó vásárlás a kiskereskedelem felfutásában is megmutatkozik majd. Míg az autóeladások a júliusi 2,4 után csak 0,5 százalékkal emelkedtek, addig a ruházati termékek és kiegészítők forgalma 1,4 százalékkal visszaesett. (Reuters)



Növekvő cseh folyómérleg-hiány

A júniusi 11,9-ről 24,3 milliárd koronára (833 millió dollár) nőtt a cseh folyó fizetési mérleg hiánya júliusban. Az emelkedés a külkereskedelmi egyensúly romlásával és a külföldi tulajdonban lévő vállalatok osztalékfizetéseivel magyarázható. A jegybank közlése szerint a befektetésekből származó jövedelmek mérlegének hiánya 10,5-ről 14,1 milliárd koronára bővült. A pénzügyi mérleg 14,3 milliárd koronás többlete elmarad ugyan a folyó mérleg hiányától, de júniushoz képest több mint a kétszeresére nőtt. (Reuters)



Adóamnesztia Belgiumban

A belga kormány bejelentette, hogy a külföldön tartott megtakarítások hazacsalogatására Olasz-, Német- és Írországhoz hasonlóan adóamnesztiát tervez. A parlament által várhatóan még az év vége előtt elfogadandó javaslat egyszeri, kilencszázalékos adóval sújtaná a repatriált pénzeket, amennyiben azokat bankszámlára helyezik. Befektetési célú felhasználás esetén azonban hatszázalékos, kedvezményes rátát alkalmazna. Az amnesztia 2004 januárjától egy éven át tartana. (Reuters)



Csökkenő francia ipari kibocsátás

Júniushoz képest 0,3, éves összehasonlításban pedig 1,5 százalékkal esett vissza a francia ipari kibocsátás júliusban. Elemzők szerint az adat azt jelzi, hogy míg az eurózóna már túl van a gazdasági lassulás legsúlyosabb időszakán, addig a térség második legnagyobb gazdasága a második negyedév visszaesése után még mindig recessziós helyzetben van. (Reuters)



Félnek a brit alapkezelők

A brit pénzügyi felügyeleti hatóság (FSA) bejelentette, hogy korábbi számításaival ellentétben az ország befektetési cégei által kötelezően félreteendő összeg jelenleg 574 millió fontos nagysága a készülő egységes uniós szabályozás nyomán nem 685 millióra emelkedik, hanem 304 millióra csökken. A brit alapkezelők ennek ellenére továbbra is félnek a tőkemegfelelési szabályok szigorodásától, amelynek eredményeként - számításaik szerint - európai szinten megduplázódhat az ágazatban a kötelezően lekötendő tőke nagysága. (Reuters)



Javuló japán kilátások

A japán kormány a második egymást követő hónapban javított a gazdasági kilátásokra vonatkozó értékelésén, megállapítva, hogy az üzleti kiadások és az export felfutása nyomán látótávolságba került a fellendülés. A második negyedéves GDP-adatok két és fél év óta a leggyorsabb bővülésről tanúskodtak, és a gépipari megrendelések, valamint a javuló üzleti hangulat szintén derűlátásra ad okot. Az exportot a SARS-pánik elültével Ázsiába irányuló szállítások segítik. (Reuters)



Zsugorodó kínai kereskedelmi többlet

A tavalyi 30,3 milliárd dollárról az idén alig több mint 10 milliárdra eshet vissza Kína kereskedelmi többlete, amely az Egyesült Államok számára a jüan dollárhoz kötése elleni legfőbb érvet szolgáltatja. A becslést a kínai hírügynökség egy meg nem nevezett kormányzati tisztviselőre hivatkozva közölte. Elemzők a gyors gazdasági növekedés nyomán felfutó importra, illetve a Kereskedelmi Világszervezetben vállaltaknak megfelelően végrehajtott vámcsökkentésekkel vélik megmagyarázhatónak a többlet ilyen mértékű zsugorodását. (Reuters)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.