BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vélemény

Parragh László

a Magyar Kereskedelmi és Ipar-kamara elnöke

Arra számít, hogy a forintra az euró magyarországi bevezetéséig spekulálni fognak. A kamara határozott álláspontja, hogy a jegybanknak alapkamatot kellene csökkentenie, mégpedig nem egyszerre, radikálisan, hanem folyamatosan, apránként, érzékeltetve a szándékot és felmutatva a tendenciát. Parragh László felhívta a figyelmet arra a paradoxonra, hogy amennyiben a monetáris és a gazdaságpolitika visszanyeri hitelességét, az egyúttal a forint további erősödését hozhatja magával. Miután a nemzeti valuta értéke távol áll a reálgazdaság teljesítményétől, az ellentmondást csak egyféleképpen lehet feloldani: akkor, ha a hatékonyság és a termelékenység követi az erősödést.



Széles Gábor

a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke

Szerinte "addig nem kerülhet reális helyére a forint, amíg annak árfolyamát manipulálja a monetáris politika". Megjegyezte, immár lassan egy éve, hogy az árfolyam hektikusan mozog. Képtelenség, hogy a forint 260-265-nél erősebb az euróhoz képest - fogalmazott az elnök. Hozzátette: az elmúlt időszakban számtalanszor kifejtették már véleményüket, és ezek után kérdéses, hogy "a monetáris politika irányítói tisztában vannak-e azzal, amit tesznek", miközben vállalatok egész sora megy és mehet tönkre. Széles Gábor közölte: egyelőre nem készülnek újabb lépésekre, megvárják, a jelenlegi folyamatok hogyan alakulnak a továbbiakban.



Fáth Péter

az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) ügyvezető igazgatója



A múlt heti Economist-konfe-rencián elhangzottakat felidézve kifejtette: a gazdasági fundamentumok alapján az euróhoz képest 260-270 között kellene legyen a forint középsávja. Amíg azonban ilyen magas a jegybanki alapkamat, az ösztönzőleg hat a pénzügyi befektetőkre, hiszen jelentős reálkamatot érhetnek el - tette hozzá. Fáth Péter attól tart, ismét lejátszódhat ugyanaz a folyamat, amely tavasszal, "és egyszer csak megint be kell majd avatkozni". Az ügyvezető igazgató megjegyezte, az AmCham egyelőre nem szorgalmaz konkrét lépéseket, de tény, hogy az exportálók számára a gyengébb forint egészségesebb környezetet teremtene.



Daróczi Lajos

a Joint Venture Szövetség elnökségi tagja, az Agrograin Rt. vezérigazgató-h.



Azt tartja katasztrofálisnak, hogy hektikusan mozog a forint árfolyama. Az 50 milliárd forintos társaság forgalmának 60 százalékát teszi ki az export, így a nemzeti valuta drasztikus erősödése kiszámíthatatlanná teszi a gazdasági-pénzügyi tervezést. Daróczi Lajos szerint a jelenlegi áron szinte képtelenség eladni a búzát és a kukoricát a nemzetközi piacokon. Az Agrograin ugyan nem kényszerül leépítésekre, ám a vezérigazgató-helyettes úgy tudja, az ágazatban számos vállalatnak kellett radikális lépéseket tennie. A JVSZ elnökségi tagja úgy véli, a következő hónapokban legalább két, két és fél százalékos alapkamat-csökkentésre lenne szükség.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.