Az afrikai sertéspestis és a lépfene Horvátországban, míg a ragadós száj- és körömfájás Törökországban okoz komoly gondokat az állattartóknak – ezek a betegségek rendkívül gyorsan terjedhetnek, és súlyos veszélyt jelentenek a magyar állatállományra is. A déli határnál terjedő állatbetegségekre válaszul Nagy István agrárminiszter bejelentette: a következő hetekben fokozott hatósági jelenlét és ellenőrzések várhatók a határ menti térségekben.
Az agrárminiszter kiemelte, hogy az állattartók részéről is elvárás a fokozott fegyelem: a járványvédelmi szabályok betartása minden gazdaság számára kötelező, különösen most, amikor a vírusok egyre több irányból fenyegetnek.
Az országos főállatorvos hivatalosan is figyelmeztette a határ menti térségeket a megnövekedett veszélyre. A tájékoztatás már eljutott a szakmai szervezetekhez, a vármegyékhez és a rendőrséghez is, utóbbi aktív szerepet kap az illegális állatszállítások kiszűrésében.
Az Agrárminisztérium a vámhatósággal és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal együttműködve már most is ellenőrzi az Európai Unió külső határain belépő állati termékeket. A fertőzött térségekből érkező járműveket a bolgár határátkelőkön kötelező fertőtleníteni, a tranzitforgalomból származó hulladék biztonságos kezelése pedig a Magyar Közút feladata, hogy elkerülhető legyen a vadon élő állatok fertőződése.
Nagy István arra is figyelmeztetett, hogy
azok, akik fertőzött térségben nyaraltak, legalább 72 órán keresztül ne érintkezzenek haszonállatokkal. A vírusok emberi közvetítéssel, járművekkel vagy akár ruházattal is eljuthatnak egy-egy gazdaságba – különösen a ragadós száj- és körömfájás esetében.
Az Agrárminisztérium a következő hetekben további szigorításokat tervez, ezek egyike a poggyászalapú határellenőrzések erősítése lehet. Emellett figyelemfelkeltő kampány is indul annak érdekében, hogy az állattartók és az utazók is tisztában legyenek a fertőzések terjedési módjával, megelőzésének lehetőségeivel.
„A vírusok korát éljük – a megelőzés és az éberség kulcskérdés, mi pedig minden lehetséges lépést megteszünk, hogy a magyar állattartás biztonságban maradjon” – fogalmazott a miniszter.
Véget ért a ragadós száj- és körömfájásjárvány, de továbbra is fontos az óvatosság
Április óta nem észleltek új esetet, így az összes korlátozást feloldották. A ragadós száj- és körömfájásjárvány mintegy 19 ezer állatot érintett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.