BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Gyógyszeripari gépgyártás: 14 millió eurós beruházás Debrecenben

A gépipar általános gyengélkedése közepette üdítő kivételt jelent a gyógyszeripari gépgyártás, amelyben az elmúlt évekhez hasonlóan az idén és jövőre is 6-7 százalékos növekedés várható. A hazai gyógyszeripari gépgyártás egy 14 millió eurós debreceni beruházásnak köszönhetően szintén felülhet a konjunktúra hullámaira.

A gyógyszervilágpiac az ezredfordulót követően évi 11 százalékos átlagos bővülést mutatott és 2022-ben elérte az 1,5 ezer milliárd dollárt, a növekedés nyertesei pedig egyértelműen a globális piac 47 százalékát lefedő amerikai gyógyszergyártók voltak. A konjunktúra magával hozta a gyógyszeripari gépgyártás fellendülését is. 

gyógyszeripari gépgyártás
A gyógyszeripari gépgyártás évi 6-7 százalékos növekedés előtt áll / Fotó: Science Photo Library via AFP (képünk illusztráció)

Bár a Covid-járvánnyal összefüggésben felpörgő  növekedés üteme azóta némiképpen mérséklődött, egy MAGYOSZ megbízásából készült tanulmány szerint az idősek számarányának növekedése, a 20-30 évente várhatóan bekövetkező járványok és krízishelyzetek, valamint az új termékek iránti növekvő igény továbbra is jelentős bővülést generálnak. Ennek ütemét 2026-ig átlagosan évi 5,3 százalékra teszik, míg más szakértők az onkológiai termékek piacán egészen 2032-ig évi 11 százalékos bővüléssel számolnak. 

A gyógyszeripar Magyarországon is a húzó ágazatok közé tartozik. A KSH elemzése szerint a nettó árbevétel és a bruttó hozzáadott érték aránya 

  • 39,7-44 százalék között mozog, 
  • orvosi berendezések gyártásánál pedig 35 százalék körül alakul, 
  • miközben a feldolgozóipari átlag alig haladja meg a 20 százalékot. 
  • Az iparág 2023-ban 1700 milliárd forint árbevétel realizált, 
  • termelésének 82 százalékát exportálta, 
  • ami a 20. helyet jelenti a világranglistán, 
  • az egy lakosra jutó export mutató szerint az előkelő 12. helyet foglaljuk el. 

Felértékelődik a gyógyszeripari gépgyártás 

Az új termékek minél gyorsabb piacra juttatását stimuláló verseny szédítő tempót diktál a  gyógyszeripar nagyágyúinak és kisebb szereplőinek egyaránt. Az új műsorhoz pedig új – méghozzá minél kisebb helyigényű és minél hatékonyabb gépek kellenek, és ez a kibocsátási volumen folyamatos emelkedésével együtt hosszabb távon is megalapozni látszik az e szegmenst kiszolgáló gépgyártás eddig is töretlen felfutását. 

A gépipar egészének idei kilátásait tekintve a vélemények megoszlanak – egyesek szerint trendforduló idén sem várható, míg mások a második félévben már 3 százalékos növekedéssel számolnak, 

a gyógyszer-, és egészségipart kiszolgáló gépgyártás számíthat arra, hogy az évek óta jellemző 6-7 százalékos növekedési ütem 2025-ben, illetve 2026-ban is megmarad.  

A magyar gyógyszeripari gépgyártás fellendülését elősegítheti egy, a világpiacra termelő cég beruházása. A Haro Höfliger tavaly kifejezetten azzal a céllal vásárolta ki a Manz debreceni gyárát, hogy ott a világpiacra állítson elő készre szerelt gyógyszeripari gépeket. 

  • A 8 millió euróért megszerzett üzemben 
  • 2026 végéig 14 millió eurós fejlesztést hajtanak végre, és 
  • kifejezetten a megrendelők egyéni igényeire szabott berendezéseket fognak gyártani.  

Már az idén elindul a gyártás

A Haro Höfliger Hungary Kft.-t vezető Juhász Csaba tájékoztatása szerint tízmillió euró értékű fejlesztést már idén befejeznek, a maradék négymilliót pedig jövőre tervezik a meglévő technológiánk fejlesztésére fordítani. A gyártás azonban még idén elindul az új csarnokban is. 

A fejlesztés által létrejövő többletkapacitás működtetése a jelenlegi létszám megduplázását igényli, a tervezett 450-500 fős létszámot viszont csak 2027 végére tervezik elérni. A bővítés üteme részben a piac függvénye, de legalább ennyire múlik azon is, hogy milyen gyorsan sikerül elegendő számú megfelelően felkészült szakemberre szert tenni.  

Jöhet a K+F is 

A létszámfejlesztés egyelőre nem ígérkezik könnyű feladatnak, már csak azért sem, mert a szükséges tudás nagyon is gyógyszergyártás-specifikus, így a meglévő szakemberek képzésben az anyacégének tudástranszfert tekintik a legfontosabbnak, 

az újabb létszámfejlesztésekhez pedig a Debreceni Egyetem által oktatott szakemberekre számítanak.

Ennek érdekében együttműködési megállapodást is kötöttek az intézménnyel, ám Juhász Csaba szerint nemcsak ez, de a gyógyszeripar kutatásokba történő bekapcsolódás is benne van a pakliban. A Haro Höfliger ugyanis szoros együttműködésben kutat és fejleszt több multinacionális céggel – többek között a Pfizerrel és az Astro Zenecával – és megvan az igény arra, hogy az innovációs láncba hosszabb távon a debreceni gyártó-, és K+F-kapacitásokat is bekapcsolja. 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.