A festői osztrák Mondsee tó, amely Salzburg kapujában terül el, ismét reflektorfénybe került – de most nem turisztikai látványosságként, hanem egy sokkoló jogi és gazdasági lépés miatt. A tó új tulajdonosa, Anna Mathyl – aki mindössze egy éve örökölte a 14,2 négyzetkilométeres vízfelületet anyjától, Nicolette Wächtertől – az elmúlt hetekben minden bérlőt levélben értesített arról, hogy szerződésük megszűnik. A levelekben egyértelműen fogalmazott: aki nem rendelkezik tőle származó írásos engedéllyel, sem magán-, sem kereskedelmi céllal nem használhatja a tavat – írta a Krone.
A döntés a régóta húzódó tulajdonjogi viták újabb fejezetét nyitja meg. Már 2009-ben felmerült a tó eladása az állami szférának, azonban akkor a tárgyalások kudarcba fulladtak. Egy hivatalos becslés szerint a tó értéke jogokkal együtt egymillió euró volt, ám Nicolette Wächter 16 millió eurót kért érte.
Még amikor Felső-Ausztria akkori vezetője, Josef Pühringer hárommillió eurós ajánlatot tett a Salzburg tartománnyal közösen, azt is elutasították.
A mostani szerződésbontások után sokan arra számítanak, hogy a tóparti földek ára drasztikusan megugrik. Az az elterjedt nézet, hogy az új tulajdonos célja: új szerződések megkötésével jelentősen magasabb díjakat érvényesíteni.
A jelenlegi bérlők és a helyi közösség viszont kétségbeesetten figyeli az eseményeket, hiszen sokan évtizedek óta használják a tavat, nyaralók, csónakházak, sőt kisvállalkozások is érintettek.
Az ügy pikantériáját az adja, hogy sem Anna Mathyl, sem Nicolette Wächter nem nyilatkoztak a sajtónak. A Mathyl által kiadott levelek szerint azok, akik új szerződésre tartanak igényt, a Mondsee hajózási hatóságán keresztül vehetik fel a kapcsolatot a tulajdonossal.
A Mondseeland lakói egyelőre csak találgatnak: vajon üzleti húzásról, politikai nyomásgyakorlásról vagy egyszerű tulajdonosi önkényről van szó? Egy dolog biztos: a tó körül most valódi vihar tombol – és nem a víz felszínén.
Becsületre épülő vendéglátás: így működik az osztrák menedékházak önkiszolgáló modellje
Az ausztriai Alpokban sok helyen nem találkozni személyzettel a kis menedékházakban, mégis frissítő, csokoládé vagy sör várja a kirándulókat. Az osztrák becsületkasszás rendszer a túrázók bizalmára, valamint a közösségi felelősségérzetre épül, és meglepő módon gazdaságilag is működik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.