BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ázsia az amerikai elnökre vár

George Bush amerikai elnök ázsiai körutat kezd a hét végén. Útjának első állomása Tokió lesz, részt vesz az APEC, az ázsiai-csendes-óceáni gazdasági együttműködési szervezet bangkoki csúcsértekezletén is.

Az október 19-21. között esedékes APEC-csúcstól elemzők a Reuters szerint azt várják, hogy kimozdítsa a világkereskedelmi tárgyalásokat abból a kátyúból, amelybe a cancúni WTO-tárgyalások után kerültek. Ezenkívül a nemzetközi terrorizmus elleni világméretű harc lesz napirenden; a megfigyelők arra számítanak, hogy Bush új felhívással fordul ez ügyben a többi húsz állam- és kormányfőhöz.

A világkereskedelmi tárgyalások előmozdításához fűzött reményeiket az elemzők arra alapozzák, hogy hasonló helyzet állt elő 1993-ban, amikor a seattle-i APEC-csúcson a kialakuló USA- ázsiai egységfront engedményekre tudta kényszeríteni az Európai Uniót a mezőgazdasági támogatások kérdésében, s ez segített újjáéleszteni a piacnyitásról folytatott uruguayi forduló tárgyalásait.

A téma felmerült a Világgazdasági Fórum kelet-ázsiai kérdésekkel foglalkozó szingapúri regionális fórumán is, ahol George Yeo, szingapúri kereskedelmi miniszter, a cancúni tárgyalások agrárfejezetének egyik mediátora a protekcionizmust és következményeit ostorozta. Itt a résztvevők új ázsiai fellendülés jeleiről beszéltek: a kontinens a következő 12 hónapban átlagosan 3-5 százalékos GDP-növekedést érhet el - mondták. Különösen a turizmus magára találásában bíznak.

A szingapúri résztvevők egyidejűleg ismét arra szólították fel az ázsiai országokat - de különösen Kínát és Japánt -, hogy tanúsítsanak nagyobb rugalmasságot az átváltási árfolyamokban. A BBC szerint ez a téma is visszaköszön majd az APEC-csúcson. Peking mintegy elébe menve az ott is várható kritikáknak, tegnap bejelentette, hogy január elsejétől három százalékponttal csökkenti a vállalatoknak az export után járó adóvisszatérítését. Az ezt bejelentő kormányközlemény szerint az intézkedés célja a jüanra nehezedő felértékelési nyomás enyhítése. Kínai sajtójelentések szerint az exporthoz kötődő jelenlegi adó-visszatérítések 15-17 százalékra rúgnak; Kína az év első nyolc hónapjában 266 milliárd dollárért exportált, ami 33 százalékos növekedés a tavalyi év azonos időszakához képest.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.