Magyarország bizalmas tárgyalásokat kezdeményezett az Európai Központi Bankkal (EKB), milyen feltételekkel lehet a forint az eurózóna "előszobájának" számító ERM-II. árfolyam-mechanizmus tagja. A lengyel hírügynökségi értesülést lapunknak Járai Zsigmond MNB-elnök is megerősítette. Más visegrádi ország lengyel jegybanki források szerint nem tárgyal e témáról az EKB-vel.
Magyarország, a három balti állam, továbbá Málta és Ciprus bizalmas tárgyalásokat kezdeményezett az Európai Központi Bankkal, milyen feltételekkel léptessék be valutáikat az Európai Unió ERM-II. néven ismert árfolyamrendszerébe - értesült a Polish News Bulletin lengyel hírügynökség.
Az uniós árfolyamrendszerhez való csatlakozás szükséges (bár nem elégséges) előfeltétele valamely uniós tagállam euróövezeti tagságának. Ezért a megbeszélésekből kimaradó Lengyel-, és Csehország, Szlovákia, valamint Szlovénia a tárgyalásokat már megkezdett országcsoportnál feltehetően csak később akarja átvenni az unió közös valutáját.
A tárgyalások tényét a Világgazdaság kérdésére Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke is megerősítette. Emlékeztetett rá: kormányhatározat szól arról, hogy a jövő májusban esedékes EU-taggá válás után Magyarország a lehető legrövidebb időn belül csatlakozik az ERM-II. rendszerhez. A tárgyalások annyiban nevezhetők bizalmasnak, hogy a felek kötelezettséget vállaltak: menet közben nem nyilatkoznak a részletkérdésekről. Járai azonban a Világgazdaság érdeklődésére annyit azért elmondott: a fő kérdés az ERM-csatlakozáskor a középárfolyam meghatározása, és erről az EKB-vel közösen kell megállapodni.
Magyarország a középárfolyamtól mindkét irányban 15 százalékos sávon belül olyan egyensúlyi árfolyamot szeretne, amely egyaránt szolgálja a magyar gazdaság versenyképességét és az inflációs célok elérését. A belépés alapfeltétele a stabil középtávú gazdaságpolitika, amely hiteles garanciát ad egyebek között arra, hogy a forint nem mutat nagy ingadozást a sávon belül - mondta lapunknak az MNB elnöke.
Az ERM-II. olyan árfolyamrendszer, amelyben a részt vevő valuta középárfolyama az euróhoz van rögzítve, mindkét irányban 15 százalékos ingadozási sávval, de ennél (önkéntes vállalás alapján) szűkebb sáv is alkalmazható. A forint árfolyama jelenleg is az euróhoz van kötve, és árfolyama 15-15 százalékos sávban ingadozhat az 1 euró = 282,36 forintos középárfolyamhoz képest.
A rendszerhez való csatlakozás előfeltétele annak, hogy valamely tagállam belépjen az euróövezetbe. A magyar kormány, mint ismeretes, 2008-at jelölte meg az euróövezetbe való belépés évének. Az euró átvéte-
léhez teljesíteni kell az úgynevezett maastrichti kritérumokat. Az Európai Bizottság és az EKB a konvergenciakövetelmények alapján kétévente készít jelentést az euróövezeten kívüli tagállamokról, így 2004-től kezdve Magyarországról is. A végső döntést az unió csúcsértekezlete hozza meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.