Működőképes, demokratikus és hatékony EU-ban érdekelt Magyarország a bővítés után - nyomatékosította egy tegnapi sajtóbeszélgetésen Gottfried Péter integrációs államtitkár. A múlt hét végi római csúcstalálkozón elindított kormányközi konferencia (IGC) fejleményeit értékelve újólag aláhúzta, hogy a kis és közepes országok szempontjából legalább ilyen fontos az érdekérvényesítés (erős közösségi intézmények) biztosítása.
Ezért magyar részről 4 kritérium teljesülésére ügyelnek az új uniós alapokmány véglegesítésénél: 1. kerüljön be az európai alkotmányba a nemzeti és etnikai kisebbségekre vonatkozó kiegészítés; 2. őrizzék meg a nizzai küszöböt (a tagállamok felének közreműködését előíró feltételt) a megerősített együttműködés intézményénél; 3. az intézményi egyensúly jegyében érvényesüljön az egy ország-egy bizottsági tag elve; 4. legyen mód strukturált együttműködésre (ezt kis számú tagállam indíthatná el, s a későbbi csatlakozás lehetősége itt, ellentétben a megerősített együttműködéssel, nem biztosított. Ilyen lehet a védelmi kooperáció, míg a megerősített együttműködésre a schengeni övezet vagy az eurózóna nyújt példát).
A kormányközi konferencia legkritikusabb pontja a szavazati súlyok újratárgyalása, amit Lengyel- és Spanyolország közösen és elszántan szorgalmaz, ám a náluk nagyobb államok sora (főleg Németország) ellenez. Ezzel összefüggésben Gottfried annyit jegyzett meg, hogy Magyarországnak a nizzai formula újratárgyalásához nem fűződik érdeke.
Általában az IGC munkájának lezárásához, az európai alkotmány elfogadásához a konferencián részt vevő államok egyetértésére van szükség. A nyári szaloniki EU-csúcs döntése értelmében az alkotmányszerződés aláírására a jövő évi bővítés, 2004. május 1-je után kerülhet sor, az akkor már 25 tagállam vezetőinek részvételével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.