Mór korábbi nagyüzemeinek - Móri ÁG, az Ikarus móri gyáregysége -, illetve a térség bányászatának - bauxit- és szénbányászat - a rendszerváltás környékén történt leépülését követően, 14 százalékos munkanélküliséggel küszködve kezdett erőteljes ipartelepítési programba a Fejér megyei település vezetése.
Schmidt Ferenc, a város élén 14 éve álló polgármester elmondta, hogy első lépésként egy a tulajdonában lévő 7 hektáros területet jelölt ki ipatelepítésre az önkormányzat, megteremtve egyfajta fogadókészséget a befektetni szándékozó üzemek számára. Mivel a városban rendelkezésre álló szakképzett munkaerő elsősorban az autóipari cégek igényeinek felelt meg - az Ikarus móri alkatrészgyártása alapozta meg ezt az orientáltságot -, a városvezetés elsősorban ilyen befektetőket igyekezett megnyerni.
Az első vegyesvállalatot az Ikarus móri telephelyén, az ottani gyáregységgel közösen hozta létre a német Michels cég. 1992-ben a német tulajdonos termelése bővítéséhez 15 ezer négyzetméteres területet vásárolt az önkormányzattól, s új, 5 ezer négyzetméteres üzemcsarnokot épített. (Jelenleg a cég új tulajdonossal, AFL Hungary Kft. néven, kábelkonfekciót készít.) A területet a város 250 forintos négyzetméterenkénti áron adta el a befektetőnek, kiegészítve a szerződést azzal, hogy bizonyos foglalkoztatási szint felett támogatást is nyújt az önkormányzat a letelepedőnek, melynek összege 249 forint volt. A később betelepülő vállalkozások hasonló feltételekkel jutottak iparterülethez Móron.
Az utóbbi időben összesen hét, főleg külföldi érdekeltségű vállalkozás telepedett a városban, ezek közé tartozott a Keiper Recaro, amely varrodát létesített. Azóta a Lear Corporation megvette e céget, s Lear Corporation Hungary Kft. néven autóüléshuzatok varrását végzi a városban. A további befektetők között van az ülésállító berendezéseket gyártó Hammerstein Bt., a Sews Magyarországi Kft., amely kábelkötegeket gyárt, valamint az autóipar számára állít elő komponenseket, s Angliából telepítette termelőtevékenységet Mórra, ezenkívül az Esmar Hungária Kft. és a Rejlek Metal & Stamping Kft. termel az iparterületen. Az elmúlt mintegy tíz évben összesen mintegy 70 milliárd forint értékű beruházás történt itt, amiben a cégek technológiai vagyonrésze nem szerepel. A letelepedett cégek csaknem mindegyike további, második, harmadik ütemű fejlesztést is végrehajtott.
A polgármester szerint a mintegy 15 ezer lélekszámú Móron csaknem 8 ezer munkahely létesült ezen időszakban, amely nemcsak a város, de a térség foglalkoztatási gondjait is jelentős mértékben megoldotta.
A város képviselő-testülete a napokban döntött további 45 ezer négyzetméteres terület ipari célokra történő értékesítéséről, amelyen a gépjárművek számára speciális alkatrészeket préselő spanyol Esmar hajt végre további beruházást.
A móri önkormányzat 4,2 milliárdos költségvetéséből 920 millió forintot tesz ki az iparűzési adó. Jelenleg - a korábbi adókedvezmények lejártával - valamennyi, a településen tevékenységet folytató vállalkozás adózik. A városban az iparűzési adó mértéke 2 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.