Október 1-jei hatállyal a brit kormány 4,20 fontról 4,50-ra emelte a minimális órabért, de arról is döntés született, hogy a jövő ősszel tovább növelik 4,85 fontra. A minimálbér 1999. évi bevezetése óta ez a negyedik emelés, és a kormány adatai szerint 1,3-1,6 millió munkavállalót érint.
A Neue Zürcher Zeitung szerint a minimálbér a munkáspárti kormány politikai reklámja, különösen azért hatásos, mert el tudta érni, hogy nem volt káros hatása a foglalkoztatásra. A munkahelyek száma nemrég 28 milliós rekordot ért el. A minimálbér nagysága főként a szegényebb északi országrészekben fontos.
Az alacsony bérekkel foglalkozó bizottság elnöke, Adair Turner szerint a brit bérek az idén csak 0,7 százalékkal emelkednek. Noha a hivatalos minimálbér a vállalatokat kevésbé érinti, mégis csupán az idén 2000 cégnek kellett utólag megfizetnie a bérhiányt és az akár 5000 fontot is elérhető büntetést. A törvény betartását az adóhivatal ellenőrzi.
A minimálbér azokban az ágazatokban okoz gondot a vállalatoknak, ahol a versenytársak az illegális bevándorlók köréből különösen olcsó munkaerőre tudnak szert tenni. Európában Nagy-Britanniában lehet a legkönnyebben illegálisan élni. A tartósan a szigetországban élő illegális bevándorlók számát 500 000-re becsülik. A brit belügyminisztérium becslése szerint a londoni éttermek dolgozóinak 60 százaléka illegálisan dolgozik, a kötöttáru- és a textiliparban arányuk 40 százalék lehet. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.