BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Turisztikai hitelek kisvállalkozásoknak: kiszámítható források a legkisebb szereplőknek

Ősztől célzott hitelprogramok támogatják és erősítik tovább a magyar turizmus fejlődését. Október elejétől igényelhetővé válnak a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont (KTH) első hiteltermékei. Elsősorban kis összegű, nagyszámú ügyfélkörrel indulnak és már 2025-ben 50 milliárd forintos hitelkihelyezéssel számolnak.

Októbertől elérhetőek lesznek a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont kifejezetten a turisztikai szektor sajátos igényeire szabott első hiteltermékei. A program célja, hogy a turisztikai szolgáltatók széles körű finanszírozásához szükséges intézményi keret biztosításával – különösen a kisebb szereplők támogatásával – hosszú távon is erősítse az ágazat lendületét és versenyképességét – hangzott el a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont bemutatását középpontba állító háttérbeszélgetésen.

Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont
A program előnye az egyszerű hiteligénylés és adatalapú, gyors hitelbírálat / Forrás: Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont

Októbertől újfajta finanszírozás jön, indul a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont

A turizmus a nemzetgazdaság stratégiailag fontos területe, a gazdaság motorja. Ez az az ágazat, amely jelenleg a GDP több mint 13 százalékát, amely több mint 400 ezer magyar családnak biztosít megélhetést. Nemzetgazdasági hozzájárulása a költségvetéshez is kimagasló, 3,8 euró értékben biztosította a folyó fizetési mérleg aktívumának 80 százalékát biztosítja, 

a központi költségvetés bevételeinek több mint 10 százalékát a turizmushoz kapcsolódó fogyasztás és foglalkoztatás eredményezi 

– foglalta össze a hazai turizmus eredményeit Egresitsné Firtl Katalin.

A Magyar Turisztikai Ügynökség új vezérigazgatója jelezte: a turizmus további növekedésének fenntartásához szükséges a turisztikai szektor finanszírozásának hosszú távú biztosítása. A turisztikai fejlesztéseket 2017 óta biztosító Kisfaludy Program eredményeiről is beszélt, ezek:

  •  105 szálloda felújítása vagy beruházás
  • 114 strandhelyszínen 288 strand korszerűsítés,
  • közel 14 ezer magánszálláshely fejlesztés,
  • 643 panzió korszerűsítés,
  • 75 vendéglátóhely megújítása,
  • 66 Tourinform iroda modernizálása,
  • 19 kalandpark, játszóház létrehozása, felújítása,
  • 30 kiállító- és rendezvénytér fejlesztése,
  • 9 kikötő korszerűsítése,
  • 2 új komp és 2 katamarán üzembe helyezése a Balatonon.

Az ágazat további fejlesztését célozza meg a speciális pénzügyi szolgáltató, a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont elindítása, amely kifejezetten a turisztikai szektor szolgáltatónak igényeire építve kínál hosszú távú, kedvező finanszírozású hitel- és pénzkölcsönt. A program hiánypótló, mivel a kereskedelmi bankokon keresztül a turisztikai szolgáltatók nem jutnak elegendő forráshoz – hangsúlyozta Egresitsné Firtl Katalin.

Melyek a legfontosabb tudnivalók a programról?

„A vendégek a turizmusban az élményeket keresik, a szolgáltatók pedig kiszámítható finanszírozó partnert. A Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont ezt a szerepet kívánja betölteni” – fogalmazott Láving Gusztáv, a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont vezérigazgatója, aki terveikről, termékeikről beszélt. 

Stratégiai céljaik közt említette meg egyebek mellett a turisztikai ágazat erősítését, hogy 2030-ig a 13,2 százalékról 16 százalékra növekedjen a turizmus hozzájárulása a GDP-hez, a hosszú távon is kiszámítható finanszírozási környezet megteremtését, a turisztikai szektor külső forrásigényének kielégítését és az ágazati digitalizáció, beruházások és működés támogatását.

A Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont vezérigazgatója kiemelte: nem bankként működnek majd, hanem pénzügyi vállalkozásként. Ennek megfelelően nem gyűjtenek betéteket, nem vezetnek számlákat, kizárólag hiteleket nyújtanak. A hitelprogramok két fő termékkel indul, 2025 októberétől az 1–10 millió forintos KTH Start hitelekkel, majd 2026 második negyedévétől a 10–25 millió forintos konstrukciókkal.

Mint elhangzott, a 2025 októberétől induló programban

3 éves futamidőre, működési költségekre tartós forgóeszköz-, illetve 5 éves futamidőre, fejlesztésekre, bővítésekre, energiahatékonyságra pedig beruházási hiteleket kínál turisztikai szolgáltatóknak, 

mindkettőnél 1-1 évet biztosítanak a tőketörlesztések megkezdésére. Az első évben csak kamatfizetés történik, a tőketörlesztés a második évtől indul, a vállalkozás szezonalitásához igazítva.

Így lehet igényelni

A hitelek fix 3 százalékos kamattal, kezelési költség nélkül vehetőek igénybe, fedezet nem szükséges és díjmentes az előtörlesztés. A nagyobb összegű, 10–25 millió forintos hitelekhez viszont már fedezet szükséges lesz. A konstrukciók akár a legkisebbeknek is elérhetőek lesznek, kezelve a szektorra jellemző likviditási kihívásokat. A program támogatja a fejlesztéseket, elősegíti a hosszútávú pénzügyi stabilitást, hozzájárul a turisztikai vállalkozások jövedelmének erősítéséhez. 

A program előnye az egyszerű hiteligénylés és adatalapú, gyors hitelbírálat. A hiteligénylés teljes folyamata online zajlik, az ügyfeleket az NTAK rendszerből azonosítják be, de a hitelfelvételhez legalább két év működési múlt és NTAK-regisztráció szükséges. A bírálat során turisztikai scoring is történik, az NTAK-adatok elemzésével. A folyósítás legfeljebb 15 munkanapon belül megtörténik, de ez rövidülhet is. Az eseményen elhangzott: 

a hitelközpont 2025-ben 50 milliárd forintos hitelkihelyezéssel számol, 

elsősorban kis összegű, nagyszámú ügyfélkörrel indulva.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.