Várhatóan nőni fog a munkanélküliség a csatlakozó országokban az elkövetkező néhány évben - állapítja meg a Bloomberg. Az állástalanság jelenlegi szintjének megtartása elsősorban Cseh- és Lengyelországban, valamint Szlovákiában van veszélyben. A változás oka az elavult piacszerkezet mostanáig halogatott átalakítása. Az uniós csatlakozásból következő erősödő verseny mellett amúgy is nehezen lehetne fenntartani a mai foglalkoztatási szerkezetet. A hatásokat tovább erősíti a költségvetési hiány csökkentésének feladata. Lengyelországban a mezőgazdaság, a bányászat és az acélipar a veszélyeztetett ágazat, Csehországban és Szlovákiában pedig a szén- és acélipar.
A hírügynökség által megkérdezett vállalatok a leépítések két motivációját említették. Elsősorban az állami tulajdonban lévő vállalatoknál jellemző a stratégiai befektető fogadására való felkészülés érdekében történő karcsúsítás. Máshol az erősödő piaci verseny által kikényszerített költségcsökkentés játszik szerepet. (A Mol Rt. - mint ottani befektető - jelzett leépítési szándékot a fogadó országban ezzel az indokkal.) Ezzel párhuzamosan a költségvetési hiány csökkentése érdekében a kormányzat is leépít, a többi közt Lengyelországban. (Ez utóbbi folyamat éppen most indult be egyébként Magyarországon is.)
Hosszabb távon, a hatékony piaci struktúra kialakulásával, a helyzet megváltozik. Megerősödik a szolgáltatószektor, amit az EU már most is támogat. Szakértők szerint az átképzésekkel, a felsőoktatás és a k+f támogatásával lerövidülhet az átállás időszaka. (NV)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.