BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nadrágszíjmeghúzás Varsóban

A lengyel kormány a 2005-ös választási év közeledte ellenére szigorú takarékossági programot kíván végrehajtani. Az államigazgatás költségeit 20 milliárd zlotyval mérséklik a következő négy év során. A 2007 végéig tartó időszakban további 12 milliárdot a jóléti kiadások lefaragásával kívánnak visszatartani.

A szigorítás során a lengyel kormány arra fog törekedni, hogy a segélyek csak a valóban rászorulóknak jussanak, miközben a visszaéléseket fokozatosan kiszűrik. Jerzy Hausner gazdasági miniszter a kijelentéssel a Rzeczpospolita azon cikkére is válaszolt, amely szerint az ország 3 millió munkanélkülijének harmada nem is akar munkahelyet találni, illetve a feketegazdaságban tengődik.

A tervvel kapcsolatban a Reuters arra emlékeztet, hogy Lengyelországban a GDP 24 százaléka megy el jóléti kiadásokra, ami több, mint az OECD bármely más tagállamában. A kifizetések felülvizsgálata során ellenőrizni fognak mintegy félmillió rokkantnyugdíjast, akiket gyakran azért minősítettek munkaképtelennek vagy csökkent munkaképességűnek, hogy utánuk az őket foglalkoztató vállalat támogatáshoz juthasson. További lépésként felülvizsgálják a jóléti juttatások infláció szerinti indexálását, illetve az állam által fizetett mezőgazdasági nyugdíjakat. Ez utóbbiakkal helyenként úgy élnek vissza, hogy kis parcellákat vesznek a kedvezményre való jogosultság elnyeréséért.

Ha a szigorításokat véghezviszik, jövőre akkor is csak a GDP 5 százalékára tudják mérsékelni a költségvetés hiányát, amit a kormány mostani terve szerint 2007-ben 2,1 százalékra kellene leszállítani. A szigorítások ellenére az államadósság/GDP mutató jövőre 54,5 százalékra emelkedik, 2006-ban pedig várhatóan 59,4-del tetőzik. A megszorítások alkalmazását azonban kétségessé teszi, hogy a kormány a parlamentben kisebbségben van.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.