Az Európai Unió külkereskedelmi forgalmának 61 százalékát a tagországok egymás között bonyolítják le - állapítja meg a Központi Statisztikai Hivatal EU-számunió sorozatának legfrissebb részében. Magyarország a jelenlegi EU-tagokhoz képest ennél valamivel nagyobb arányban bonyolítja külkereskedelmét az unióval: számításaink szerint az idén exportunknak 74, importunknak 56 százaléka zajlik európai uniós partnerországgal, így a teljes külkereskedelemből 65 százalékos súllyal veszi ki a részét az EU.
Az uniós külkereskedelem világviszonylatban rendkívül intenzív: az egy lakosra jutó export 6800-6900 euró, ami a világátlag hatszorosa. Messze a leggyengébb teljesítményt Görögország nyújtja, lemaradva Spanyol- és Olaszországtól. Hazánk egy főre jutó kivitele 3500-3600 euró volt 2002-ben, amivel éppen az utóbb említett két ország között helyezkedünk el, a spanyol mutatót 10 százalékkal felülmúlva, az olasztól 25 százalékkal elmaradva.
A magyar exportteljesítmény nagyjából a GDP 60 százalékát teszi ki, ugyanakkor az Európai Unió kivitele nem éri el GDP-jének 30 százalékát sem. Igaz, a szórás meglehetősen nagy: Belgium és Írország mutatója 80 százalék feletti, Görögországé 10 százalék alatti.
A "külső" célországok közül az Egyesült Államok súlya a legjelentősebb, az exportpiacokon Svájc, az import tekintetében pedig a feltörekvő Kína áll a második helyen.
Az unió mind az integráción belüli, mind pedig azon kívüli relációban gyorsan növeli külkereskedelmi forgalmát. A kivitel volumene 1990 óta 58 százalékkal emelkedett, eközben a GDP-növekedés üteme csupán feleekkora volt. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.