BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összefoglalóan is indokolható a felmondás

A rendes felmondás indoklása megfelelő, ha az intézkedés okát - az alapjául szolgáló konkrét tények és körülmények ismertetése nélkül - összefoglalóan jelöli meg, feltéve, hogy abból megállapítható, miért nincs szükség a munkavállaló munkájára a továbbiakban - hangsúlyozta az alábbi ügyben a Legfelsőbb Bíróság (LB).

A jogvita felperese nem egészen fél esztendőt töltött a cégnél. Munkáltatója több okot is talált arra, hogy megváljon tőle. Így elsősorban azt, hogy irányítási-ellenőrzési feladatait nem kellő minőségben végezte, szervezőmunkája nem felelt meg a cég elvárásainak. Terhére rótták, hogy nem látta el adatszolgáltatási teendőit, jelentős kárt okozott a közvetlen felügyelete alá tartozó gépjárművek üzemeltetése során, és egyáltalán: alkalmatlan volt vezetőnek.

A volt igazgató a munkaügyi bírósághoz fordult, amely megállapította a felmondás jogellenességét. Kötelezte a céget, hogy elmaradt munkabérként mintegy hárommillió forintot fizessen ki a felperesnek. A bíróság álláspontja szerint a munkáltatói felmondásnak az adatszolgáltatásra, a károkozásra és az alkalmatlanságra vonatkozó része semmitmondó, közhelyszerű indokolást tartalmaz, ezért ellentétes a munkaügyi szabályokkal és az LB idevágó munkaügyi kollégiumi állásfoglalásával.

A másodfokú bíróság szerint helytálló volt az elsőfokú döntés. Az igazságszolgáltató fórum kiemelte, hogy a felmondás indoklása tartalmatlan. A fizetésre kötelezett cég az LB-hez fordult, az ügy felülvizsgálatát kérve. Arra hivatkozott, hogy intézkedése elegendő összefoglaló indokot tartalmazott.

Az LB alaposnak találta a kérelmet. Határozatában kifejtette: a munkáltató köteles megindokolni felmondását. Az indoklásból a rendes felmondás okának ki kell tűnnie. Vita esetén a munkáltató köteles az indok valósságát és okszerűségét bizonyítani. Az LB idézte azt a munkaügyi kollégiumi állásfoglalást, amelynek értelmében elegendő a felmondási ok összefoglaló megjelölése is, ha abból megállapítható, hogy a munkavállaló munkájára miért nincs szükség a továbbiakban. Az LB a jogvita adatai alapján arra az álláspontra helyezkedett, hogy a bíróság tévesen értékelte közhelyszerűnek, tartalmatlannak a felmondás vitatott pontjait. Felhívta a figyelmet arra, hogy az összefoglalóan megjelölt indokokat a munkáltató további tényekkel bizonyíthatja. Rámutatott: a bírói gyakorlat szerint több felmondási indok esetén egyetlen bizonyítottsága is megalapozhatja az intézkedés jogszerűségét. A munkaügyi bíróság azonban bizonyítási eljárást nem folytatott le. Ezért az LB a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte, és új eljárást rendelt el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.