Az idén augusztusban összesen 13 846 munkanélkülit tartott nyilván a Fejér Megyei Munkaügyi Központ - ez a létszám mintegy 2 ezerrel kisebb az első negyedévinél -, míg tavaly átlagosan 12 357 munkanélküli szerepelt a központ nyilvántartásában. A munkanélküliségi ráta - szintén augusztusban - 7 százalékos volt, szemben az egy évvel korábbi 6 százalékossal.
A regisztrált munkanélküliek 51,8 százaléka nő volt, míg az előző év azonos időszakában ennél némileg alacsonyabb volt e munkavállalók aránya, 51,2 százalék. Az összes regisztrált munkanélküli közül a legmagasabb arányt, az állománycsoport szerint 34,6 százalékkal, a szakmunkások tették ki, számuk elérte 4788-at. A szellemi állományú állástalanok száma pedig 2781 volt, ez 20,1 százalékos arányt jelent.
Fejér megyében az elmúlt hónapokban több létszámleépítést is bejelentettek a vállalkozások. Ezek közül az építőiparban végbemenő, 265 főt érintő elbocsátások várhatóan ebben az évben lezajlanak.
Ezenkívül még két szervezet jelentett be létszámleépítést, amelyből az Ikarusbusnál történő 187 dolgozót érint Székesfehérváron és további 33-at Budapesten. Az elbocsátottak jelentős része, összesen 128 fő fizikai állományú dolgozó, közülük 116 a szakmunkás. A társaságnál a közelmúltban kihelyezett irodát nyitott a munkaügyi központ, s megalakult a munkába helyezést elősegítő bizottság.
Az elmúlt évek csupán augusztusi munkáltatói álláshely-bejelentéseit nézve elmondható, hogy 2000-ben 3896 ilyen álláshely volt Fejér megyében, egy évvel később 2172, míg tavaly 2465.
A megyében a romló pozíciójú, túltelített foglalkozások, szakmák közé tartoznak a szakképzettséget igénylő fizikai munkaköröknél például a vas- és fémipari álláshelyek, így a fémmegmunkáló gépkezelői, a hegesztő, a lángvágó, a mezőgazdasági erőgépszerelő, a vájár és a kárpitos. Ugyancsak túltelítettek a textilipari szakmák, míg a szakképzettséget nem igénylő foglalkozásoknál a kocsikísérői ilyen munkakör.
A szellemi foglalkozásúaknál pedig a gépésztechnikus, a számítástechnikai adminisztratív, a minőségi, műszaki és biztonsági képzettségűek esetében nehéz az elhelyezkedés.
Ezzel szemben a keresett foglalkozások, szakmák között van a kézi anyagmozgató, a csomagoló, a villamossági szerelő és az egyéb könnyűipari gépkezelő. A szellemi foglalkozásoknál pedig az erősáramú villamosmérnök, a bolti pénztáros, a pénzügyi és a munkaügyi nyilvántartó tartozik a keresett munkaerők közé.
A korábban indított munkaerő-piaci programok befejeződtek, a jövőre indulók pedig kidolgozás alatt állnak. A munkanélkülieket és a munkaadókat aktív foglalkoztatáspolitikai eszközökkel támogatja a központ, mint például a munkaerő-piaci képzés, a foglalkoztatásbővítő támogatás, valamint a vállalkozóvá válás segítése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.